ТСК щодо «вагнерівців» таки заслухала ексголову ГУР Бурбу. Його опитали в режимному приміщенні
Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради для розслідування справи щодо ПВК «Вагнера» заслухала ексголову Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу. Його заслуховували в режимному приміщенні, за даними депутатів ㅡ у приміщенні ГУР.
Так, голова ТСК Мар'яна Безугла заявила журналістам, що всі свідчення, які надав Бурба, внесли у протокол та додали до матеріалів комісії. Наразі ТСК бере перерву в засіданнях, щоб опрацювати отримані матеріали.
Депутат від «Голосу» Роман Костенко зазначив, що після заслуховування Бурба заявив, що він перебуває у безпеці, пише «Інтерфакс-Україна». До того народний депутат повідомив, що Бурбу повезли доставити свідчення у ГУР, але куди саме, не повідомляли, пише «Цензор.нет».
Що передувало?
20 вересня ТСК щодо вагнерівців оголосила перерву під час виступу Бурби без пояснення причин. Костенко зазначав, що перерву оголосили, коли Василь Бурба дійшов «до надзвичайно важливої частини своєї доповіді». А головний редактор видання «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов із посиланням на джерела вказував, що Бурба почав давати свідчення про те, хто і за яких обставин дав команду перенести спецоперацію щодо «вагнерівців».
Голова ТСК Мар'яна Безугла тоді відмовилась коментувати, чому виступ Бурби перервали.
Що саме розповів Бурба ТСК сьогодні ㅡ невідомо. Сьогоднішнє засідання було в закритому режимі, але Безугла зазначила, що всі матеріали комісії, які не є таємними, будуть оприлюднені.
Окрім того, вона заявила, що ТСК хоче передати Інтерполу інформацію про «сотні» росіян, які причетні до участі в агресії РФ на території України.
«Зараз опрацьовуємо можливість передання даних не про 30, 40, а сотні людей до міжнародних інстанцій, Інтерполу, і ТСК бере на себе місію, щоб ми передали дані про сотні різних росіян, докази щодо яких ми маємо...» ㅡ завила Безугла.
Вона додала, що наразі уточнюється роль Білорусі у справі щодо «вагнерівців».
«Проте ми зараз можемо констатувати, що відбулася спецоперація РФ щодо дезінформації...Те, яким чином ті чи інші суб'єкти в Україні залучені в цю дезінформаційну спецоперацію, [...] буде проведене дослідження», ㅡ сказала вона.
Справа «вагнерівців»
У серпні 2020 року Білорусь віддала Росії затриманих у Мінську найманців ПВК «Вагнера», попри те, що Україна оголосила їм підозру за злочини на Донбасі.
А через три дні в інформаційному просторі України почали активно обговорювати версію про те, що «візит» бойовиків «Вагнера» до Білорусі був нібито операцією українських спецслужб для їхнього затримання.
Згідно з цією версією, операцію вже на завершальній стадії зупинив Офіс президента, а точніше сам його очільник Андрій Єрмак, назвавши її такою, що є не на часі через анонсований обмін полонених. Єрмак заперечує, що таку операцію українські спецслужби проводили.
На початку березня 2021 року в ДБР повідомили, що все-таки розслідують справу про зрив операції щодо затримання бойовиків російської ПВК і хочуть допитати, зокрема, Єрмака.
Наразі розслідування можливого зриву спецоперації із затримання російських найманців із ПВК «Вагнера» також проводить спеціальна Тимчасова слідча комісія Верховної Ради.