Турецькі вчені розробили тест, який визначає штами COVID-19

В Ізмірському економічному університеті, що на заході Туреччини, розробили тест, який за три години визначає «британський», «південноафриканський» та «бразильський» штами COVID—19.

Про це повідомив заступник завідувача кафедри біомедичної інженерії, доцент Осман Долука.

Діагностичний набір, який учені створюють у співпраці з університетом та компанією Genz Biotek, аналізує послідовності генів коронавірусу на основі спеціального програмного забезпечення. Оцінка результатів ПЛР-тесту дає зрозуміти, чи є проба, відібрана у пацієнта, одним із трьох відомих світу штамів — «південноафриканським», «бразильським» або «британським».

«Ми виявляємо коронавірус методом ПЛР. Під час проведення тесту досліджується невелика частина РНК вірусу… Інтерпретуючи результати ПЛР за допомогою розробленого нами програмного забезпечення, легко можна зрозуміти, чи є зразок, відібраний у пацієнта, певним штамом вірусу», — розповів він.

Для отримання результату потрібно три години. Науковець запевняє, що штами коронавірусу успішно виявили протягом першого експерименту, який тривав у квітні 2021 року.

Зараз університет уже на завершальній стадії проєкту з розробки діагностичного набору. Учені почали його створювати 5 місяців тому.

Що відомо про штами коронавірусу?

Про «британський» різновид коронавірусу в середині грудня 2020 року повідомив міністр охорони здоров'я Великої Британії Метт Генкок. Пізніше стало відомо, що новий штам в Англії виявили ще у вересні 2020 року в одного з пацієнтів, але тоді ситуації не надали належного значення.

Відомо, що цей штам коронавірусу є заразнішим, ніж інші. Також учені підтвердили, що «британський» штам на 64% смертоносніший за попередні варіанти вірусу.

«Південноафриканський» штам виявили наприкінці 2020 року південноафриканські дослідники. Новий різновид коронавірусу став головною причиною другої хвилі COVID-19 у країні — на початку січня 2021-го кількість нових випадків інфекції в ПАР перевищила 21 тисячу щодня.

Дані клінічних випробувань двох вакцин від COVID-19 показали, що зафіксований у Південній Африці новий штам коронавірусу стійкіший до антитіл, які формуються після щеплення окремими вакцинами.