Турки-кіпріоти напали на миротворців ООН у буферній зоні Кіпру
Миротворчі сили ООН на Кіпрі (UNFICYP) зіткнулися з агресією з боку турків—кіпріотів, коли намагалися завадити їм будувати дорогу в буферній зоні, що розділяє «грецьку» та «турецьку» частини острова.
Про це повідомляється на сайті UNFICYP.
Це сталося вранці 18 серпня, коли миротворці блокували незаконні будівельні роботи поблизу села Пила, розташованого в буферній зоні ООН.
«Загрози безпеці миротворців ООН і пошкодження майна ООН є неприпустимими та є серйозним злочином згідно з міжнародним правом, який переслідуватиметься за всією суворістю закону», — зазначили в ООН.
UNFICYP закликала самопроголошену «Турецьку республіку Північного Кіпру» поважати повноваження місії в буферній зоні ООН і вивести з неї увесь будівельний персонал і техніку.
За інформацією Associated Press, десятки турків-кіпріотів виступили проти набагато меншої групи миротворців, яка складалася зі словацьких і британських солдатів. Деякі миротворці отримали удари по обличчю. В ООН заявили, що постраждали троє солдатів.
Натомість влада самопроголошеного «Північного Кіпру» звинуватила в конфлікті миротворців ООН, назвавши їхні дії «неприйнятними» та відкинувши заяву UNFICYP як «безпідставні звинувачення».
Також турки-кіпріоти вважають, що UNFICYP «упереджена» до них і перешкоджає будівництву «гуманітарного» проєкту.
Ситуація на Кіпрі
Кіпр від 1974 року фактично розділений дві частини — південну і північну, де проживає переважно грецьке й переважно турецьке населення. На півночі острова існує самопроголошена «Турецька республіка Північного Кіпру», визнана тільки Туреччиною.
Південні майже дві третини острова Кіпр займає міжнародно визнана Республіка Кіпр, член ЄС від 2004 року, з переважно грецьким населенням.
«Північний Кіпр» відокремлений від решти Кіпру буферною зоною. Лінію, що розділяє острів на два сектори, охороняє контингент Збройних сил ООН з підтримки миру на Кіпрі (UNFICYP).
Нещодавно турки-кіпріоти вирішили збудувати дорогу, яка з’єднає село Арсос, що контролюється сепаратистами, із селом Пила в буферній зоні, де живе змішане греко-турецьке населення.
Ця дорога дасть туркам-кіпріотам прямий доступ до Пили в обхід контрольно-пропускного пункту на північній околиці британської військової бази — однієї з двох баз, які Велика Британія зберегла після того, як Кіпр отримав незалежність в 1960 році.
Водночас греки-кіпріоти сприймають будівництво дороги як військове переміщення в буферній зоні.