Туризм до диктатури: історія засудженого в КНДР студента зі США
Свобода іздоров’я, азгодом іжиття— заспробу взяти собі назгадку про Північну Корею пропагандистський плакат. 22—річний американський студент Отто Вормбієр провів 18місяців упівнічнокорейській в’язниці. Улютому—березні 2016—го його засудили до15років позбавлення волі йважких робіт.
Свобода і здоров’я, а згодом і життя — за спробу взяти собі на згадку про Північну Корею пропагандистський плакат. 22-річний американський студент Отто Вормбієр провів 18 місяців у північнокорейській в’язниці. У лютому-березні 2016-го його засудили до 15 років позбавлення волі й важких робіт.
У червні цього року Північна Корея відпустила Отто додому у непритомному стані. 19 червня хлопець помер.
Лікарі діагностували важку неврологічну травму. Втім, ознак побиття не виявили, як і не оголосили точних причин такого важкого стану.
У 2016-му він поїхав у туристичний тур до Пхеньяна. Базовані в Китаї турфірми запрошують американців відвідати цю диктаторську країну. Запевняють, що це цілком безпечно. Саме під час поїздки до Китаю американець дізнався про такі пропозиції та вирішив поїхати у складі туристичної групи.
З цієї групи заарештували лише його за нібито спробу вкрасти агітаційний плакат у готелі. Затримання відбулося в аеропорту Пхеньяна, коли Отто Вормбієр мав уже повертатися додому.
Далі був публічний суд, вердикт. На відео із прес-конференції в Пхеньяні хлопець плаче. На суді над ним північнокорейські прокурори демонстрували відео з камер спостереження в готелі та відбитки пальців.
Фото: EPA/KCNA
Батько Отто — Фред Вормбієр — переконаний: його сина катували, не надавали йому належної медичної допомоги, ймовірно, тривалий час приховували інформацію про його справжній стан.
«Ми протягом 15 місяців не чули жодного слова від або про Отто... Навіть якщо ви повірите у їхнє пояснення ботулізму й те, що снодійне стало причиною коми, а ми не віримо, то немає ніякого виправдання тому, що цивілізована нація тримала у секреті стан Отто і не надала йому належної медичної допомоги», — наголосив Фред Вормбієр, виступаючи перед журналістами саме в тому піджаку, в якому під час судового процесу в Пхеньяні був вдягнений його син.
Одним із перших про смерть 22-річного студента повідомив президент США Дональд Трамп.
«Сталося багато непоправного, але принаймні ми повернули його додому, до батьків. Вони були дуже щасливими його бачити, хоч він і перебував у дуже важкому стані. Він невдовзі помер. Це брутальний режим, але ми зможемо з ним впоратися», — запевнив він.
Американська сторона покладає відповідальність за загибель свого громадянина на владу Північної Кореї.
«Медіа повідомили, що Отто повернувся додому. Але виявилося, що це не зовсім так. Важка примусова праця в Північній Кореї — це тортури. Отто відправили додому після 18 місяців ув’язнення з важкими пошкодженнями мозку. І ми почули трагічну новину про його смерть. Північна Корея не притягне нікого за це до відповідальності. Це тоталітарний режим без будь-якого верховенства права, громадянських прав, правосуддя», — заявив заступник генерального прокурора США Род Розенштайн.
Фото: EPA/KCNA
Північнокорейська влада заявляє: Отто впав у кому після зараження ботулізмом. Він також, за їхніми словами, нібито прийняв важке снодійне. Представники північнокорейської влади наголошують, що інші американські в’язні Північної Кореї поверталися до США в нормальному стані й не скаржилися на катування.
Отто Вормбієр вивчав економіку у Вірджинському університеті, був активістом місцевої єврейської громади, за обміном навчався в Лондонській школі економіки. Його батько Фред Вормбієр є успішним бізнесменом і дописувачем блогу у газеті The New York Times.
Плакат, який фігурував у справі Отто, містив слоган «Озброємося потужно патріотизмом Кім Чен Іна». Крадіжка чи пошкодження речей із зображенням цього правлячого диктатора Північної Кореї вважається в цій країні тяжким злочином.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ядерний салют: чи буде війна з Північною Кореєю
Раніше адміністрація Дональда Трампа заявляла про готовність посилити санкції та торговельну блокаду Північної Кореї. Вашингтон також сподівається приборкати КНДР шляхом співпраці з Китаєм.
Експерти припускають, що після загибелі Отто Вормбієра Дональд Трамп наполягатиме на негайному звільненні ще трьох американців, ув’язнених у Північній Кореї. Двоє з них — викладачі Пхеньянського університету науки та технологій, єдиного приватного вишу в цій країні. Не відомо, які саме злочини їм інкримінують.
Якщо КНДР не йтиме на поступки, США можуть запровадити нові санкції.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram