Тяжко паралізована жінка змогла «заговорити» через цифровий аватар. Для цього використали ШІ

Американські дослідники розробили технологію, яка допомогла тяжко паралізованій жінці перетворити її думки на мовлення зі швидкістю понад 78 слів за хвилину. До цього технології дозволяли їй спілкуватись лише зі швидкістю 14 слів за хвилину.

Про це пише The Guardian з посиланням на дослідження, опубліковане в науковому журналі Nature.

47-річна Енн була серйозно паралізована після того, як перенесла інсульт стовбура мозку понад 18 років тому. Наразі вона не здатна говорити чи друкувати.

Зі світом жінка спілкується за допомогою технології відстеження рухів. Вона дозволяє вибирати літери зі швидкістю до 14 слів за хвилину.

Дослідники розробили тонкий, як папір, прямокутник з 253 електродів та помістили його на поверхню ділянки мозку Енн, яка відповідає за процес мовлення. Електроди мають перехоплювати сигнали мозку, які відповідають за м’язи язика, щелепи, гортані та обличчя.

Після імплантації жінка працювала з командою, щоб навчити штучний інтелект виявляти її унікальні сигнали мозку для різних звуків. Так, зараз комп’ютер здатний відтворювати 39 різних сигналів. Для створення повноцінних речень із сигналів використали мовну модель Chat GPT.

Також дослідники розробили віртуальний аватар Енн. Вчені дали йому голос, який був у жінки до того, як вона втратила змогу розмовляти. За основу узяли запис весілля пацієнтки. Цей аватар озвучував речення, створені через мозкові сигнали.

Наразі технологія не досконала: під час тесту з понад 500 фразами вона неправильно розшифровувала слова у 28% випадків. До того ж її швидкість перетворення мозкових сигналів у текст становить 78 слів за хвилину, тоді як у природному мовленні люди вимовляють 110—150 слів за хвилину.

Утім, нейробіолог з Утрехтського університету в Нідерландах, професор Нік Ремзі, зазначає, що науковці вже «на переломному етапі».

Енн планує в майбутньому використовувати ці технології для роботи консультанткою.

Вчені сподіваються, що подальше вдосконалення технології може допомогти зі спілкуванням більшій кількості людей, які втратили здатність говорити, зокрема, через інсульт.

«Наша мета — відновити повноцінний, втілений спосіб спілкування, який дійсно є найбільш природним для нас способом спілкування з іншими», — сказав дослідник Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, професор Едвард Чанг.