У 2022 році правозахисники зафіксували 31 випадок гомофобії, трансфобії та дискримінації з боку окупантів

У 2022 році на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ—центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок з боку окупантів.

Про це йдеться у звіті «Битва за волю. Становище ЛГБТК в Україні у 2022 році», для якого основними джерелами інформації були моніторингова мережа центру «Наш світ» і загальнодоступні ЗМІ.

Правозахисники зазначають, що кількість задокументованих порушень прав ЛГБТК може перевищувати кількість кейсів, тому що на деякі випадки припадає відразу кілька порушень.

Так, майже половина задокументованих випадків порушень припадає на Херсонщину (28), здебільшого через воєнні злочини з боку росіян, кажуть правозахисники. А також на Київ (22), де ЛГБТК-спільнота є найбільш помітною.

На Львівщині та Донеччині зафіксували по 8 випадків, у Запорізькій області — 6, а на Житомирщині — 4.

Крім того, з початку повномасштабного нападу росії моніторингова мережа центру «Наш світ» задокументувала 31 випадок порушення прав людини за ознаками СОҐІ — сексуальна орієнтація та ґендерна ідентичністьСОҐІ з боку окупантів на тимчасово окупованих територіях Херсонщини (25), Донеччини (3), Запоріжжя (2) та Харківщини (1). Даних щодо Криму правозахисники не наводять.

Йдеться зокрема про такі види порушень з боку окупантів:

  • упереджене ставлення, дискримінація (31 випадок);
  • фізичне насильство різного ступеня тяжкості (26);
  • катування або нелюдське поводження (17);
  • викрадення людей (16);
  • грабіж, розбій (15);
  • насильство сексуального характеру (10);
  • вбивство (1 випадок).

«Якщо службовці російських військ або окупаційної адміністрації дізнаються про належність когось до ЛГБТК-спільноти, такі люди піддаються образам, насильству, вимаганням, обмеженню волі, і навіть саме їхнє життя опиняється під загрозою», — пояснюють у центрі «Наш світ».

Правозахисники додали, що більшість воєнних злочинів сталися на блокпостах і в місцях патрулювання російських військових на окупованих територіях.

Приводом для знущань була конфіденційна інформація про приватне життя, знайдена в телефонах потерпілих, а в деяких випадках їхній зовнішній вигляд чи манера поведінки. В одному випадку упередженого ставлення до ознак СОҐІ — сексуальна орієнтація та ґендерна ідентичністьСОҐІ додався ВІЛ-позитивний статус потерпілих.