У 2022 році різко зменшилася кількість адмінпротоколів щодо булінгу. Чому так?
Протягом першого року повномасштабної війни в Україні різко зменшилася кількість складених адміністративних протоколів за статтею 173—4 (булінг (цькування) учасника освітнього процесу) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Про це нам повідомили в Управлінні ювенальної превенції Національної поліції України у відповідь на наш запит.
Там зазначили, що у 2022 році правоохоронці склали 116 адмінпротоколів за цією статтею. А, до прикладу, роком раніше — 336.
Також правоохоронці вказують, що у 2019 році склали 344 адміністративних протоколи за вчинення булінгу, а у 2020 році — 253. За перші 4 місяці 2023 року було складено 99 протоколів.
Чому такі цифри?
Доповнено о 14:56. Як пояснив нам заступник начальника Управління ювенальної превенції Нацполіції Ярослав Шанько, щойно розпочалося повномасштабне вторгнення росії, учні та заклади освіти переміщувалися.
«Це зумовлено ситуацією в країні, дестабілізацією, яку спричинило вторгнення рф. Оскільки ситуація в окремих регіонах дещо стабілізувалася, ми, звичайно, бачимо зростання звернень [щодо булінгу]», — зазначив він.
Шанько каже, що наразі навчальний процес стабілізувався, і це вплинуло на збільшення звернень щодо булінгу, який є «правопорушенням між учасниками освітнього процесу».
Водночас він зазначив, що у 2023 році побільшало звернень щодо кібербулінгу, оскільки значна частина учасників освітнього процесу навчаються онлайн.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов пояснив нам, чому у 2023 році зросла кількість звернень щодо булінгу: «У мене є "аргументоване припущення", що це завдяки тому, що запрацювали суди».
Стаття про булінг
Адміністративний протокол за булінг учасника освітнього процесу (ч. 1 ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення) передбачає санкцію у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.