У 2024 році очікується зростання експорту товарів і послуг з України на 9% — Мінекономіки
Україна очікує збільшити на 9% експорт товарів і послуг у 2024 році. Позитивні зрушення за цим напрямом почали відбуватися в останні місяці 2023 року.
Про це заявила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.
За її словами, цьому сприяли відкриття альтернативного морського коридору, запуск механізму страхування суден від воєнних ризиків і налагодження річкової логістики на Дунаї.
«Логістика і далі є ключем для українського експорту. З усіма проблемами й викликами Україна експортувала 99,8 млн тонн товарів [у 2023 році]. Це на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році», — зазначила посадовиця.
Водночас вартість експорту була на 18,7% меншою, ніж роком раніше — 35,8 млрд доларів. Це один з найнижчих показників за останнє десятиліття.
За словами Свириденко, на результати 2023 рік у питанні експорту вплинули блокування кордонів, зернові суперечки та російський саботаж зернової угоди. І хоча втрати досить відчутні, Україні вдалося зберегти експортні можливості та продовжити торгівлю на міжнародних ринках.
Які цілі ставить собі уряд?
Кабінет Міністрів працює над тим, щоб посилити експортну логістику системами ППО та пошуком нових шляхів вивезення товарів і послуг. На думку міністерки, тільки так можна забезпечити гнучкість і маневровість у разі нових викликів, щоб зберегти позитивні тенденції.
За прогнозом Мінекономіки, за нинішніх умов у наступні роки експорт зростатиме: на 9% у 2024 році, 19,4% — у 2025-му та 20,6% — у 2026-му. Глобальна ж мета — повернути обсяги вивезення українських товарів і послуг на рівень 2021 року.
Свириденко каже, що фундамент для збільшення експорту вже закладений. У серпні Україна запустила альтернативний морський коридор. Нині цим шляхом вивозять зерно, метал та інші товари.
Завдяки цьому в грудні відносно листопада експорт морським транспортом збільшився на 30,7%, або на 7 млн 340 тисяч тонн. Зокрема, зріс експорт металу — на 40% напівфабрикатів і на 45,3% прокату плоского.
Ще одним важливим рішення для збільшення обсягів експорту посадовиця відзначає запровадження унікального механізму страхування суден від воєнних ризиків. Також він дозволяє здешевити вартість страхування перевезення зерна до 1-1,25%.
«Механізм уже працює. Експортери можуть звертатися по покриття ризиків до страхових компаній, з якими укладені угоди або напряму до страхового брокера Marsh McLennan», — зазначила вона.
Минулого року в Україні розвивалася й річкова логістика. Збільшено пропускну спроможність Дунаю, зріс транзит українських товарів через сусідні держави. У планах на 2024 рік — далі інвестувати у цей напрям.