У бібліотеці Гарварду прибрали палітурку з людської шкіри на книзі XIX століття. Її зберігали 90 років
Гарвардський університет зняв палітурку з людської шкіри з книги Des Destinées de l'Ame («Митарства душі») XIX століття, яка зберігається у бібліотеці імені Гоутона.
Про це пише BBC.
Des Destinées de l'Ame — це роздуми про душу і життя після смерті, написані Арсеном Уссе в середині 1880-х років. До Гарварду книга прибула в 1934 році.
Як кажуть учені, автор подарував книгу своєму другові Людовіку Буланду — лікарю, який потім обклав книгу шкірою з тіла неопізнаної пацієнтки, яка померла з природних причин. Принаймні із XVI століття люди використовували людську шкіру для палітурок — ця практика називалась антроподермічною бібліопегією.
Всередині книги була записка, у якій ішлося про те, що на обкладинку не нанесли жодних орнаментів, щоб «зберегти її елегантність».
«Я зберіг цей шматок людської шкіри, знятий зі спини жінки. Книга про людську душу заслуговує на людську обкладинку», — писав лікар.
У 2014 році вчені визначили, що матеріал, яким вона була переплетена, насправді є людською шкірою. Але тепер університет оголосив, що зняв палітурку «через етичну складність походження та подальшої історії книги».
У бібліотеці додали, що шукають способи забезпечити «шанобливе поводження з людськими останками, щоб відновити гідність жінки, чия шкіра була використана». Крім того, фахівці проводять додаткові дослідження біографії та походження анонімної пацієнтки, повідомили в університеті.
У Гарварді зазначили, що поводження з книгою не відповідало «етичним стандартам» догляду і що, виставляючи її на публіку, вони іноді використовували «сенсаційний, хворобливий і гумористичний тон», який був недоречним.
Представники закладу перепросили та зазначили, що таке позиціювання «ще більше об'єктивізувало та компрометувало гідність людини, чиї останки були використані для оправи».
Авторка: Дар'я Головко