У Білорусі розказали деталі «спецоперації», яку ніхто не помітив: це був «порятунок» далекобійників з України
У Комітеті державної безпеки Білорусі у документальному фільмі державного білоруського каналу розповіли про «секретну спецоперацію» з нібито порятунку далекобійників, які застрягли в України через війну. Перед тим самопроголошений президент роздав нагороди за цю «спецоперацію».
Про це повідомляє білоруське видання «Зеркало».
Документальний фільм презентував державний телеканал ОНТ: у ньому КДБ розказав свою версію подій. У фільмі «Дороги додому» йдеться, що білоруські далекобійники через війну в Україні не змогли повернутись додому. Їхні автівки нібито не пропускала українська тероборона, а самих водіїв нібито «утримували в нелюдських умовах» у різних містах України: нібито погрожували розстріляти, забрали авто та вантаж і намагались змусити співпрацювати.
За версією авторів фільму, Лукашенко наказав врятувати громадян. Для «порятунку» КДБ країни розробило «декілька сценаріїв, включно з силовим». Врешті, як кажуть у фільмі, вирішили вести переговори з Україною. Однак ці перемовини нібито проводили підставні волонтери.
У КДБ сказали, що Лукашенко «доручив не шкодувати фінансів» на цю «спецоперацію». Кошти нібито витратили на підкуп та шантаж українських силовиків, щоб далекобійники могли швидко пройти блокпости та через Польщу повернутись додому. Крім того, якийсь співробітник СБУ нібито допомагав білоруським спецслужбам в обмін на вивезення родини з України.
Що передувало?
Про спецоперацію «щодо повернення з України далекобійників» самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив ще 7 квітня. Тоді він сказав, що «спецоперацію» провели настільки блискуче, що навіть очільник КДБ не помітив.
А вдень 31 травня, перед виходом фільму, Лукашенко роздав нагороди за порятунок «далекобійників» із нібито полону. За його словами, спецслужбовці «без галасу, без пострілів повернути десятки людей додому».
Білорусь і війна в Україні
Білорусь не відправила в Україну свої війська, але надала територію для вторгнення російських військ та обстрілів України. За підрахунками моніторингової групи «Беларускі Гаюн», станом на 14 травня з Білорусі по Україні запустили не менше ніж 633 ракети.
Хоча низка країн та організацій запроваджують санкції і щодо росії, і щодо Білорусі у відповідь на агресію проти України, Організація з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) не вважає Білорусь стороною війни проти України.