У Болгарії фермери заблокували дороги через відновлення імпорту українського зерна
У Болгарії фермери та власники переробних підприємств почали акції протесту у вузлових точках по всій країні. Через відновлення імпорту українського зерна вони заблокували прикордонні переходи, головні дороги та шосе.
Про це повідомляють болгарська служба «Радіо Свобода» та Forbes Bulgaria.
Аграрії вивели на магістральні дороги великовагову техніку, щоб заблокувати рух. Однією з їхніх головних вимог є відновлення заборони на імпорт української агропродукції до Болгарії, яку парламент країни скасував 14 вересня.
Прем'єр-міністр Болгарії Ніколай Денков назвав деяких протестувальників «терористами» й заявив, що частина їхніх вимог уже виконана, а решту — виконати неможливо.
«В останні два дні вони почали поводитись як терористи. Вони використовують брехливі аргументи, висувають вимоги — "це має бути негайно, якщо ви цього не зробите, ми заблокуємо країну". Я не веду переговорів з терористами», — підкреслив прем'єр Болгарії.
Денков наголосив, що проблема з імпортом з України вже розв'язана. Він розповів, що розмовляв із прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем і повідомив йому, що Болгарія сама вирішить, які товари і в яких кількостях буде приймати. Це дозволить запобігти перенасиченню ринку.
Пізніше Денков зазначив, що вдруге запросить представників аграріїв на зустріч, хоча першого разу ті відмовилися. Він додав, що не бачить причин для відставки міністра сільського господарства, як того вимагають протестувальники.
Що передувало?
Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна. Європейський Союз закликав їх «бути конструктивними».
Румунія тим часом погодилася з компромісом Єврокомісії та заявила, що очікує від України презентації плану дій щодо заходів контролю за експортом зернових. Парламент Болгарії також зняв заборону на імпорт українського зерна.
Як зазначили в Мінекономіки України, Словаччина просто продовжила попередню заборону ЄС на чотири групи товарів. Польща ввела додаткові заборони на українське борошно та корми. А Угорщина пішла ще далі, заборонивши 25 продуктів, про які раніше не йшлося, зокрема м’ясо.