У Чечні прокурори на дебатах використали свідчення, які Карпюк і Клих давали під тортурами
У Верховному суді Чечні держзвинувачення закінчило участь в дебатах у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.
Основним був виступ від прокурора Сергія Бліннікова, повідомив журналіст Антон Наумлюк.
Його колега Саламбек Юнусов сказав лише, що вважає провину українців доведеною, і попросив «прийняти правильне рішення».
Прокурор Блінніков зачитав витяги зі свідчень Карпюка і Клиха, від яких вони згодом відмовилися, заявивши, що дали їх під тортурами.
«Ну зрозуміло, хто буде погоджуватися з власною провиною», – сказав прокурор, який докладно описав тортури, які Карпюк та член УНА-УНСО Мазур нібито вчиняли над полоненими російськими солдатами.
«31 грудня 1994 близько 15 членів УНА-УНСО зайняли позиції біля площі Мінутка, де опинилися близько 30 російських солдатів. Українці відкрили по ним вогонь і знищили протягом декількох хвилин. Бої за Грозний велися до 4-5 січня 1995 року», – розповів прокурор.
Фактично, бої в районі площі Мінутка в декількох кілометрах від президентського палацу Грозного, штурм якого дійсно відбувся в новорічну ніч 1995 року, почалися тільки в середині січня, а російські війська взяли площу лише до початку наступного місяця.
«Подробиці знати міг тільки учасник подій. Поліграф це підтвердив», – спробував переконати присяжних прокурор, але суддя перервав його, вказавши, що дані перевірки на поліграфі суд не дослідив.
З приводу Станіслава Клиха, прокурор Блінніков розповів, що він, будучи студентом, увійшов в УНА-УНСО начебто на прохання СБУ, щоб отримати роботу у відомстві. Після цього прокурор зачитав свідчення Клиха, від яких підсудний відмовився згодом.
Блінніков послався на свідчення основного свідка звинувачення Алєксандра Малофєєва. Саме в його показаннях фігурує Арсеній Яценюк, який нібито теж брав участь у військових діях в Чечні.
Раніше з Керчі за запитом чеченського суду в Грозний було доставлено справу Малофєєва, згідно з яким він був засуджений в Криму за грабіж і відбував покарання в 2000 році, коли, на думку російського слідства брав участь в боях в Чечні. На думку захисту, Малофєєв взагалі на Кавказі міг і не бути. Однак прокурор пояснив це протиріччя тим, що СБУ нібито підробила судові документи Малофєєва в Керчі, щоб створити йому алібі.
«Він не відбував покарання, це легенда, яка була придумана заздалегідь. Так роблять всі спецслужби світу», - заявив прокурор, звернувшись до присяжних. – «Ви розумієте, що таке СБУ? Це служба, яка має всю інформацію про країну».
Блінніков попросив колегію визнати українців винними. Після цього слово взяв адвокат Докка Іцлаев.
Нагадаємо, Клиха і Карпюка звинувачують у вбивстві російських військовослужбовців під час Першої Чеченської війни.
14 березня суд у справі Карпюка і Клиха було перенесено через хворобу судді. Нагадаємо, що раніше суд Чечні продовжив запобіжний захід Карпюку та Клиху до 27 травня.
Активістка «Центру громадянських свобод» Марія Томак вважає, що Верховний суд Чеченської республіки маніпулює присяжними у розгляді справи українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.
За її словами, суддя відмовив залучити близько 20 відеодоказів, на яких свідкидають покази щодо Карпюка і Клиха.
МЗС України висловлює рішучий протест у зв'язку з тиском представників міграційної служби Росії в Чечні на свідків у справі Карпюка-Клиха.