У Чернігові виборців підкуповують лампочками з фотографіями кандидатів — Комітет виборців
Виборців Чернігова намагаються підкупити електролампочками з логотипом політичної партії «За майбутнє» та імені кандидатки.
Про це повідомляє Комітет виборців України, який передав інформацію про підкуп Національній поліції.
За їхніми даними, до помешкання одного жителів мікрорайону Градецький міста Чернігова завітали кандидатка в депутати Чернігівської міськради разом зі своїм помічником. Вони пропонували виборцям взяти участь у програмі енергозаощадження. За це можна було безкоштовно отримати електролампочки.
На лампочках розміщений логотип політичної партії «За майбутнє», вказано ім'я й фото кандидатки Валерії Макової та напис: «Ваш представник по мікрорайону від команди Антона Полякова "За майбутнє Чернігова!"».
За словами голови КВУ Олексія Кошеля, технологію «лампочка в обмін на голос» використовують на Чернігівщині не вперше. Зокрема, спостерігачі фіксували таке порушення у 2016 році на окрузі №206.
Хто за цим «стоїть»?
Комітет виборців каже, що йдеться про кандидатку Валерію Маковку, яка є №31 у виборчому списку партії «За Майбутнє» (округ №4).
Також організація зазначає, що таку діяльність проводять у Чернігові з початку вересня. Її ініціатором є міська команда партії «За майбутнє» та колишній член фракції «Слуга Народу» Антон Поляков.
Що це за акція?
ЇЇ суть полягає в тому, що в обмін на персональні дані, як-то ПІБ і контактні дані, виборцям пропонують отримати дві LED лампочки. Окрім того, під час дворових зустрічей виборець зможе отримати ще дві лампочки.
Діяльність відбувається за технологією «від дверей до дверей». Участь в обходах беруть не лише агітатори, а й самі кандидати. У КВУ наголошують, що така діяльність має ознаки підкупу виборців.
Чому не можна давати людям лампочки?
Відповідно до частини шостої статті 57 Виборчого кодексу, заборонено проводити передвиборчу агітацію або надавати виборцям гроші, подарункові сертифікати, харчові продукти та спиртні напої, окрім матеріалів передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6% неоподатковуваного мінімуму доходів громадянтовари, пільги, переваги, послуги, роботи, цінні папери, кредити чи лотерейні білети.
За здійснення такої діяльності передбачена кримінальна відповідальність: штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн) або виправні роботи на строк до 2 років чи обмеженням волі на той самий строк.
А коли вибори?
Місцеві вибори відбудуться одночасно по всій Україні 25 жовтня. Тоді виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та міських голів.
Ці вибори відбудуться за новими правилами — ухвалені зміни до Виборчого кодексу. Зокрема, кандидати у невеликому населеному пункті тепер мають прикріпитися до будь-якої партії; створена гендерна квота, а також з’явилися застави. У невеличкому містечку, де населення не сягає 10 тисяч виборців, кандидат має внести заставу у розмірі 940 гривень.