У Чернігові викрили турфірму, яка продавала фейкові COVID-сертифікати по 6,5 тисячі грн за штуку
У чернігівській турфірмі торгували підробними COVID—сертифікатами по 250 доларів (6,5 тисяч гривень) за штуку. Перш ніж їх викрили правоохоронці, зловмисники напродавали на пів мільйона гривень.
Про це повідомила поліція Чернігівщини.
Як з'ясували правоохоронці, схему організувала 52-річна власниця туристичного агентства. Вона пропонувала клієнтам придбати сертифікат без проходження вакцинації.
Проте агентство продавало фейкові документи не лише туристам: деякі люди цілеспрямовано зверталися до цієї компанії лише за фейковими COVID-сертифікатами.
Слідчі розповідають, що організаторка схеми змовилася з чернігівським лікарем та медсестрою, які й вносили відомості про нібито проведену вакцинацію до електронної системи охорони здоров'я. Після цього медики видавали завірені підписами та печатками паперові COVID-сертифікати.
Оскільки неправдиві дані містилися в електронній базі, сертифікат валідувався і через додаток «Дія». В середньому за день виготовляли по 20 фальшивих сертифікатів. Гроші у клієнтів брали лише готівкою.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 3 статті 362 (Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в комп'ютерах, автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї) Кримінального кодексу України.
Зловмисникам загрожує до 6 років тюрми з позбавленням права займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Боротьба з підробними довідками
В Україні останнім часом регулярно виявляють шахрайські схеми з довідками про вакцинацію проти коронавірусу, ПЛР-тестування чи сертифікатами. Правоохоронці викривали на махінаціях представників турагентств, медиків і просто ділків.
Через це українська влада готує законопроєкт про посилення відповідальності за підробку медичних документів. 22 вересня уряд уже схвалив розроблений фахівцями МОЗ відповідний проєкт закону й подав його до Верховної Ради.
Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.