У Держархіві розповіли, чому не розкрили документи про агентів КДБ серед нинішніх політиків
Державна архівна служба не розкриває документи про політиків—агентів Комітету державної безпеки СРСР, бо архіви 70—80—х років про це знищили.
Про це в інтерв’ю телеканалу «Дом» заявив голова Держархіву Анатолій Хромов.
За його словами, проблеми з тим, щоб опублікувати, немає, але нічого публікувати.
«Наприкінці 80-х, у 1990 році дуже великі масиви документів за негласною установкою були знищені. Зробили це технічно — просто скоротили терміни їхнього зберігання, але це був негласний наказ — зачищати документи», — пояснив Хромов.
Голова Держархіву уточнив: щодо радянських спецслужб куди краще збереглися документи 30-40-х років, ніж 70-80-х.
«Тому що саме ці документи могли загрожувати політичній еліті, яка одразу потім (після розпаду СРСР — ред.) прийшла до влади в незалежній Україні», — зазначив він.
Хромов додав, що конкретні списки агентів спецслужб 70-80-х років майже не збереглися, тому довести причетність когось із нинішніх політиків до КДБ вкрай важко. Натомість списки пізніших років в архівах є, проте вони «не такі політично актуальні».
У контексті можливої співпраці з радянськими спецслужбами можна згадати нещодавню історію про заборону книжки Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса», присвяченої українському політв’язню Стусу. Його адвокатом був нинішній лідер проросійської ОПЗЖ Віктор Медведчук, але в книзі йдеться про те, що він фактично не захищав Стуса.
Також раніше ми розповідали, що СБУ розсекретила архіви про те, як КДБ переслідував українських колядників.
Ще СБУ показала архіви про перепис населення в Україні у 1937 році. Перепис показав куди менші цифри, ніж хотіла комуністична партія, тому його авторів розстріляли.