У Держкіно заперечили ліквідацію Довженко-Центру та розпуск його працівників

Державне агентство України з питань кіно заявило, що реорганізація Довженко—Центру не передбачає його ліквідацію, звільнення чи розпуск його працівників, як про це кажуть у самому центрі.

Про це йдеться у заяві Держкіно.

В агентстві заявили, що питання реорганізації Національного центру Олександра Довженка, який працює як кіноархів України, обговорювали ще задовго до активної війни в Україні, коли центр ще перебував у сфері управління Міністерства культури. Натомість війна «актуалізувала це питання».

Анімаційна студія

Так, у Держкіно повідомили, що у 2019 році за наказом Мінкульту реорганізували «Українську кіностудію анімаційних фільмів» — це була найстаріша українська держстудія анімаційних фільмів, заснована у 1959 році. Студію приєднали до Довженко-Центру, але сам він не займається виробництвом анімаційних фільмів та не створив підрозділ, який би опікувався питаннями анімації.

Так, реорганізація Довженко-Центру передбачає виділення з нього з утворенням окремої юридичної особи державного підприємства «Українська анімаційна студія», яка має прийти на зміну старій.

Передання повноважень

Також реорганізація передбачає передання повноважень щодо архівування фільмів та кіноматеріалів, створених повністю або частково коштом держбюджету, а також копій фільмів, до державної установи «Науковий центр кінематографії України», який створили у 2011 році.

Держкіно вказує, що Довженко-Центр є лише зберігачем Фільмофонду, а не самим Фільмофондом та архівною установою, створеною для цього.

А «Науковий центр кінематографії України» може користуватися податковими пільгами та працюватиме як держустанова, що здійснює архівну та науково-дослідницьку діяльність для розвитку фільмофонду, відновлення, реставрування і збереження творів національної та світової кінематографічної спадщини, розповсюдження відповідної інформації.

«Натомість, це дозволить ДП "Національний центр Олександра Довженка" приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури», — заявили у Держкіно.

Когось будуть звільняти?

У Держкіно запевняють, що при реорганізації не йдеться про звільнення чи розпуск працівників. Їм пропонується місце роботи на аналогічних посадах у новій структурі. Працівник має право вирішувати чи буде він працювати далі, чи ухвалить інше рішення. Так, при реорганізації Довженко-Центру буде утворено три самостійних юрособи і всі працівники зможуть за своїм фахом отримати робоче місце в одній із цих організацій.

Що передувало?

У Довженко-Центрі заявили, що рішення Держкіно про реорганізацію установи де-факто це означає ліквідацію фонду, який з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.

Згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають перейти державній установі «Науковий центр кінематографії України», основним видом діяльності якої, за даними ЄДРПОУ, є «вища освіта».

Зі структури Центру має бути виокремлене держпідприємство «Українська анімаційна студія», до якої передадуть авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру.

У центрі заявили, що співробітників організації мають повідомити про можливе звільнення. Окрім того, там вказували, що ані в преамбулі наказу, ані в публічній комунікації Держкіно не обґрунтувало своє рішення.

Також держпідприємство, мовляв, не врахувало пропозиції Довженко-Центру щодо подальшої діяльності та не розробило стратегічний план його розвитку, як того вимагає розпорядження уряду.