У Херсонському ізоляторі росіяни утримували та катували щонайменше 30 жінок — правозахисники

росіяни під час окупації Херсона облаштували у Херсонському ізоляторі «жіночі камери». Прокуратура визнала потерпілими 21 жінку, однак правозахисники зафіксували щонайменше 30 таких випадків.

Про це йдеться у звіті Центру прав людини ZMINA.

Жінок віком від 32 до 58 років затримували протягом літа 2022 року та утримували до кінця жовтня, коли армія рф почала відступ з правого берега Херсонщини. Громадянки України перебували в ізоляторі від години до майже трьох місяців.

Попри офіційні дані, потерпілі, кажуть, що наймолодшій з тих, кого довго утримували, був 21 рік. А серед жінок, які перебували в ізоляторі нетривалий час були й неповнолітні.

Кого затримували? 

Жінок підозрювали в партизанській діяльності та допомозі ЗСУ. росіяни цілеспрямовано затримували співробітниць правоохоронних органів, йдеться у звіті. Утримували в ізоляторі й тих, кого підозрювали в контакті чи родинних зв’язках із правоохоронцями, військовими чи учасниками руху спротиву.

Ще одна категорія затриманих — ті, кого використовували як заручниць для затримання рідних чи знайомих.

Як зазначається у звіті, при затриманні росіяни представлялися як «поліція МВС росії» або «військово-кримінальна поліція», вони «психологічно тиснули на людей та застосовували фізичну силу». Так, до ізолятора привезли жінку з крововиливом під оком та гематомами на голові.

Умови утримання 

Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними, кажуть правозахисники. Зокрема, росіяни не надавали достатньої кількості харчів, іноді ця їжа була зіпсованою, утримували у двомісних та тримісних камерах від 5 до 9 людей, а також спочатку затриманим не давали можливості повноцінно митися.

У звіті йдеться і про катування українських жінок.

«Найчастіше застосовувалися катування електричним струмом, водою та побиття», — зазначається в документі.

Окрім того, правозахисникам відомо про випадок сексуалізованого катування — постраждалу били струмом по грудях. Також у звіті пишуть про домагання і погрози сексуальним насильством під час утримання.

Дані зі звіту ZMINA передасть СБУ та Офісу генпрокурора, також планується надати їх Міжнародному кримінальному суду.

Що ще відомо про затримання українців? 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадків свавільного затримання громадян України, вчинених російськими окупантами з 24 лютого 2022-го до 23 травня 2023 року. Зокрема, йдеться про затримання 763 чоловіків, 94 жінок та 7 хлопців. Багато з цих затримань мали характер насильницьких викрадень. Багато людей затримали під час «фільтрації», яка здійснюється російською федерацією на тимчасово окупованій території.

Справи стосувалися українських держслужбовців, громадських активістів, волонтерів гуманітарних організацій та неформальних лідерів громад, зокрема вчителів та священників.

Окупанти утримували затриманих від кількох днів до кількох тижнів і навіть місяців, часто без зв’язку із зовнішнім світом, у неофіційних місцях ув’язнення. У 26% цих випадків рф переводила затриманих в інші місця на тимчасово окупованій території або депортувала на свою територію.

Водночас у Мінреінтеграції встановили 126 випадків утримання в полоні українських жінок, 80 із них — цивільні.