У Киргизстані відбуваються дострокові вибори президента та референдум. Фаворитом є звільнений із в'язниці політик

У Киргизстані 10 січня відбуваються дострокові вибори президента та референдум щодо форми правління у країні. Загалом у президентських перегонах беруть участь 17 кандидатів.

Про це передає KLOOP.

Станом на 16:00 (12:00 за Києвом) явка на виборах становить 26,5%. За президента вже проголосували 947 614 людей, а на референдумі — 946 104. Кількість тих, хто проголосував на президентських виборах і на референдумі, відрізняється, бо деякі люди відмовляються брати другий бюлетень, кажуть у Центральній виборчій комісії.

На референдумі громадяни Киргизстану можуть обрати президентську чи парламентську форму правління або віддати голос проти обох варіантів.

Загалом на вибори президента подалися 18 кандидатів, але один із них нещодавно вийшов із перегонів. Зокрема, балотується лідер партії «Бутун Кыргызстан» Адахан Мадумаров, яка на парламентських виборах у жовтні стала єдиною опозиційною політсилою, що потрапила до парламенту. Також бере участь у виборах колишній глава Державного комітету з нацбезпеки Абділ Сегізбаєв.

Фаворитом президентських перегонів називають Садира Жапарова, якого під час жовтневих протестів у країні звільнили з в'язниці. Як пише «Радио Аззатык», майже усі опоненти Жапарова критикували його на дебатах. Хоча сам Жапаров не брав участі в дебатах, бо «був зайнятий зустрічами з виборцями».

Що відомо про Жапарова?

Він двічі був депутатом парламенту: у 2005-2007 роках та у 2010-2013. У 2012 році він намагався захопити «Білий дім» у Бішкеку, висловивши протест проти націоналізації найбільшого золоторудного родовища країни «Кумтор». Суд визнав його винним в організації мітингу та засудив до одного року і шести місяців позбавлення волі, але пізніше його виправдали та звільнили.

У 2013 році під час протестів проти націоналізації «Кумтор» мітингувальники намагалися захопити в заручники губернатора Іссик-Кульської області Емілбека Каптагаєва. Тодішня влада звинуватила у цьому, зокрема, Жапарова, який не визнав своєї провини та виїхав із країни. Протягом певного часу проживав на Кіпрі, а у 2017 році намагався повернутися до Киргизстану, але на кордоні його затримали. Суд призначив йому покарання в 11 років і 6 місяців позбавлення волі.

З початком політичної кризи в країні та масових антиурядових протестів у Бішкеку у жовтні 2020 року політика звільнили з вёязниці протестувальники.

Чому відбуваються дострокові вибори?

15 жовтня на тлі політичної кризи президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков пішов у відставку — він «не хотів бути президентом, який стріляє у своїх громадян».

Тоді у жовтні-листопаді прем'єр-міністром та виконувачем обов'язків президента Киргизстану був Садир Жапаров. Згодом він склав повноваження, зараз в.о. президента — Талант Мамитов.