У Києві почався саміт Кримської платформи: участь беруть 46 делегацій з різних країн та організацій
Сьогодні, 23 серпня, у Києві почався саміт Кримської платформи, який офіційно запускає перший міжнародний формат з питання деокупації Криму. Участь у саміті беруть 46 делегацій з різних країн та представники міжнародних організацій.
Про це повідомляє наша кореспондентка з місця події.
Саміт триватиме кілька годин, відкрила його українська співачка кримськотатарського походження Джамала з піснею «1944». Під час саміту глави іноземних делегацій матимуть по три хвилини на виступ.
Що таке Кримська платформа?
Це міжнародний майданчик з обговорення шляхів деокупації Криму. Про його започаткування у вересні 2020 року оголосив президент Володимир Зеленський у зверненні до Генеральної асамблеї ООН. За задумом, платформа функціонуватиме на чотирьох рівнях: глав держав, міністрів закордонних справ, парламентів та експертних кіл.
У Росії ж, коментуючи Кримську платформу, заявляли, що вважають всі зусилля Києва щодо повернення Криму нелегітимними та сприймають їх як «загрозу агресії проти двох суб'єктів Російської Федерації».
Які делегації були анонсовані?
Зокрема, на рівні президентів на саміті Кримської платформи мають бути представлені Латвія, Литва, Естонія, Польща, Словаччина, Угорщина, Молдова, Словенія, Фінляндія, а також президент Європейської ради.
На рівні прем’єр-міністрів представлені Румунія, Грузія, Хорватія, Швеція. Дві держави ㅡ Швейцарія та Чеська Республіка ㅡ будуть представлені на рівні глав парламентів.
На рівні міністрів закордонних справ представлені такі країни: Туреччина, Франція, Іспанія, Італія, Бельгія, Австрія, Нідерланди, Люксембург, Ірландія, Данія, Болгарія, Чорногорія, Північна Македонія. Ще дві держави ㅡ Велика Британія та Португалія представлені міністрами оборони.
США представлятимуть міністерка енергетики, її помічник та тимчасово повірена у справах США в Україні. Від Німеччини на саміті буде присутній міністр економіки й енергетики. А Норвегію представлятиме державний секретар МЗС.
Сім держав мають бути представлені на рівні послів: Нова Зеландія, Мальта, Японія, Австралія, Кіпр, Канада та Греція.
Окрім того, Європейську комісію представляє віцепрезидент Валдіс Домбровскіс, НАТО ㅡ заступник генсекретаря, а Раду Європи ㅡ генсекретар. Організація за демократію та економічний розвиток (ГУАМ) представлена на рівні генсекретаря.
Фактично всі країни НАТО та ЄС представлені на саміті Кримської платформи.
Про що кажуть на саміті?
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу сказав, що між Україною і Туреччиною немає жодних проблем. У жовтні цього року він планує приїхати на переговори з українським колегою Дмитром Кулебою.
Міністр енергетики Німеччини Петер Альтмаєр розповів, що його країна співпрацюватиме з Україною для повернення Криму. А ще Німеччина, з його слів, підтримує енергетичний сектор з урахуванням українських інтересів і готова інвестувати в енергетичний сектор.
За словами очільника МЗС України Дмитра Кулеби, окупація Криму вже триває 2 741 день, і «ми не можемо втрачати більше жодного дня». Додає, що Україна самостійно, без міжнародної підтримки не звільнить Крим.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що через анексію Криму Україні завдано збитків на більш як 100 мільярдів доларів. Він наголосив, що влада розробила стратегію деокупації та реінтеграції Криму, зокрема для розв'язання внутрішніх проблем — порушення прав мешканців півострова.
Як уточнив голова Європейської ради Шарль Мішель, з 2014 року Європейський Союз надав Україні підтримку на 16 мільярдів євро. Додає, що «наша мета — аби незаконна анексія ніколи не стала легітимізованою».