У Києві попрощалися з дисидентом та радянським політв'язнем Степаном Хмарою

У столиці 25 лютого попрощалися з українським правозахисником, дисидентом та політв'язнем радянських концтаборів Степаном Хмарою.

Про це повідомила пресслужба Української греко-католицької церкви.

Чин похорону відбувся у храмі Святого Миколая на Аскольдовій могилі. Його очолив владика Андрій Хім'як.

Нагадаємо, що Хмара помер 21 лютого у віці 86 років, повідомляла його дружина Роксолана.

«Мій найдорожчий у світі чоловік помер. Все. Ми всі робили все, що могли й навіть більше. Ми так хотіли, щоб він був з нами, коли проголосять нашу Перемогу! Я так хотіла бачити його щасливе обличчя! Його прекрасне обличчя! Бо він був таким красивим навіть у свої 86. Його голубі очі вже не були такими чисто голубими, але все ж бездонними. 

Він так любив Україну й українців. Він рвав свою душу і серце за неї. І Україна підніметься з попелу, вона Воскресне! Я знаю…» — написала жінка.

Хмара 15 лютого виставив допис у Facebook, де наголосив, що інформація про його смерть «дещо перебільшена». Тоді він перебував у лікарні. Утім, які саме проблеми зі здоров'ям мав правозахисник, не зазначалося.

Більше про Степана Хмару

Він народився 12 жовтня 1937 року в селі Боб'ятин, що на Львівщині. У радянські часи працював лікарем-стоматологом, водночас брав участь у дисидентському русі та розповсюджував самвидав та іншу заборонену в СРСР літературу.

Вперше його затримали у 1975 році, втім, невдовзі відпустили через відсутність доказів. Вже за 5 років, у 1980-му, за політичну та правозахисну діяльність Хмару засудили до 7 років ув'язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Покарання відбував у таборах на Уралі.

У 1987 році Степан Хмара повернувся в Україну, де став одним із керівників Української гельсінської спілки. У 1990 році став депутатом Верховної Ради від «Народного руху України».