У Києві приземлився третій літак з Афганістану. Він вивіз 98 людей, зокрема 41 українця з членами їхніх сімей

Увечері 23 серпня до Києва прибув іще один український літак з Афганістану, який відправили для евакуації людей. Це вже третій евакуаційний борт до Києва.

Про це повідомляють наші кореспонденти з місця події.

На борту літака 98 пасажирів. Як зазначив заступник міністра закордонних справ Євген Єнін, серед евакуйованих — 41 громадянин України та члени їхніх сімей.

У Міністерстві закордонних справ зазначили, що над третім евакуаційним рейсом із Кабула працювали «весь день учора, ніч і ранок».

У Києві приземлився ще один літак з Афганістану, 23 серпня 2021 рокуМакс Левін / hromadske

Єнін зазначив, що евакуація людей відбувалась у певному хаосі.

«Перший евакуаційний рейс ми здійснили з неділі на понеділок. Коли наші пасажири прийшли на рейс, на їхніх місцях сиділи інші люди. Літак фактично захопили, зокрема люди зі зброєю, які, просто ховаючись від жахів війни, намагалися залишити територію Афганістану в будь-який спосіб», ㅡ сказав він.

Другий літак, за словами Єніна, «фактично втік»: його планували заповнити громадянами України, але з невідомих причин він вилетів у сусідню країну для дозаправлення.

У міністерстві закордонних справ повідомили, що є ще приблизно 50 громадян України в Афганістані, тож наразі опрацьовують подальші етапи повернення людей.

Нагадаємо, напередодні український військовий літак Іл-76МД повернувся з Афганістану до Києва з 83 людьми на борту. Тоді зокрема евакуювали 31 громадянина України.

Проте в Офісі президента заявляли, що в Афганістані лишаються ще понад 100 українських громадян, тому операцію з евакуації вирішили продовжити. Окрім того, у США просили уряд України допомогти з евакуацією людей.

Скільки всього людей хочуть виїхати?

За даними Міністерства закордонних справ, станом на 18 серпня понад 150 людей повідомили українським дипломатам, що хочуть виїхати з Афганістану. Серед них ㅡ українці, члени їхніх родин та інші іноземці.

Заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін нам у коментарі розповідав, що відомство співпрацює з іншими країнами для евакуації людей з Афганістану.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.