У Києві знесли 200-річний будинок. Активісти кажуть, що це незаконно (ДОПОВНЕНО)

У Києві на вулиці Ярославській, 13—Б знесли один з найстаріших деревʼяних будинків Подолу, якому було близько 200 років. Активісти стверджують, що знесення будівлі є самовільним.

Про це юрист, активіст та захисник культурної спадщини Києва Дмитро Перов розповів hromadske.

Активіст каже, що роботи були погоджені Міністерством культури та інформаційної політики, однак забудовник не отримав дозвілу місцевого органу охорони культурної спадщини.

«Через це була скасована картка на порушення благоустрою.Тобто такі роботи є самоправними», — додає Перов.

Він розповів, що будівля була одним з останніх зразків першої після пожежі 1811 року забудови Подолу, первісно вона належала міщанину Харичкову, надалі — Єфросинії Кравченко.

«Її (дерев’яну садибу — ред.) міг врятувати порядок утримання й експлуатації будівель, старших за 100 років, аналогічне положення у Варшаві забороняє зносити історичні будівлі. Утім, його ухвалення залежить від політичної волі міста», — наголошує захисник культурної спадщини столиці.

Голова Громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції Катерина Бутко написала, що демонтувати споруду почали о 5 ранку, водночас не було попереджень щодо проведення робіт чи інформаційних щитів. Вона також заявила, що будівельники покликалися на дозвіл щодо реконструкції будинку від заступниці міністра культури Катерина Чуєвої.

МКІП прокоментувало знесення споруди для hromadske. У відомстві кажуть, що не бачили цієї споруди в реєстрі пам'яток навіть місцевого значення. Там додають, що реєстром опікується не Мінкульт, а Департамент охорони культурної спадщини Києва.

hromadske також чекає на коментар Київської міської державної адміністрації.

Доповнено о 15:55. Представниця Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Ірина Черненко сказала hromadske, що ця споруда не перебуває на обліку як об’єкт культурної спадщини.

Однак будівля розташована в історичній місцевості на території пам’ятки місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» та в центральному історичному ареалі Києва. Тому з департаментом мали погодити проведення робіт, а втім, цього не відбулося. Тож КМДА невідомо, що передбачає проєкт реконструкції, який, як каже Катерина Бутко, затвердив Мінкульт.

У КМДА зауважили, що під час проведення робіт там перебувала поліція. Правоохоронці отримали заяву щодо знесення. Черненко також наголосила, що Департамент видав припис про зупинення робіт.

«Усе, що міг департамент зробити зробив», — запевнила Черненко.

Вона також пояснила, чому будинок не є об’єктом культурної спадщини. За словами представниці КМДА, є постанова уряду, яка визначає критерії для внесення певної споруди до такого переліку. Тож не всі будівлі, яким понад 100 років, можуть бути об’єктами культурної спадщини. Окрім того, споруди потребують дослідження, що дозволяє поставити їх на цей облік.

За словами представниці департаменту КМДА, наразі в Києві на обліку перебувають 3600 пам’яток.

«Неможливо усе взяти на облік, на облік беруться тільки унікальні об’єкти. Все інше — це завдання Мінкультури під час затвердження режимів використання історичних ареалів», — зауважила Черненко.

Так, оскільки це центральна історична місцевість, то має бути передбачено збереження цієї історичної забудови, додають у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА.