У Косово лунають сигнали тривоги, поліція перекрила два КПП на кордоні. Що там відбувається? (ДОПОВНЕНО)

У Косово лунають сигнали тривоги, а поліція перекрила рух через ключові пункти пропуску на кордоні з Сербією. Етнічні серби на півночі Косова виступають проти переоформлення сербських документів і номерних знаків, як того вимагає Приштина. Влада Сербії заявляє, що «Косово нав’язує речі, на які не має права» — цю риторику підтримує росія. Зібрали для вас головне.

Ввечері 31 липня у північній частині міста Косовська Митровиця лунала сирена тривоги. Правоохоронці Косово повідомили, що «моніторять ситуацію».

Тривога пролунала після заяви депутата з партії президента Сербії про те, що Балкани потрібно «денацифікувати».

Міністерство оборони Сербії, своєю чергою, повідомило, що в інтернеті поширюється «велика кількість дезінформації», про конфлікт Збройних сил Сербії та поліції Косово. У Міноборони заявили, що адміністрація Приштини «навмисно її публікує»

«Міністерство оборони повідомляє, що армія Сербія поки що не перетинала адміністративну лінію і жодним чином не заходила на територію Автономний край Косово і Метохія — статус Косова у 1990-1999 роках у межах Республіки СербіяКосово і Метохії», — йдеться у повідомленні.

Поліція частково визнаного Косова оголосила про закриття кордону для пасажирського та транспортного руху на прикордонних переходах Берняк та Яріньє — це два ключові пункти пропуску на кордоні з Сербією.

Вдень етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля цих КПП за допомогою транспортних засобів та імпровізованих барикад. Заступник начальника поліції Косова в Північному регіоні Бесім Хоті розповів, що люди перекрили головну дорогу в Зубін-Потоці біля Вараг і в Рударі. За його словами, там поширилися повідомлення, нібито муніципалітет буде заблокований спецпідрозділами. Хоті запевнив, що це неправда.

Що за протести?

Серби з північного Косова заблокували дороги за день до того, як набудуть чинності постанови косовського уряду, що стосуються виданих Сербією номерних знаків та документів, які засвідчують особу.

За даними місцевих ЗМІ, на півночі Косово вже деякий час триває акція під гаслом «Ні капітуляції, Косово-Метохія залишається», але її організатор невідомий. На лобовому склі машин місцевих жителів залишали банери та листівки з такими гаслами.

Річ у тім, що Косово оголосило, що почне вимагати від громадян Сербії для в’їзду на свою територію отримувати тимчасові посвідчення особи — так само, як робить Сербія для осіб з косовськими документами. Сербські документи мають обміняти на нові ідентифікаційні документи в’їзду-виїзду, видані Приштиною, які будуть дійсні протягом трьох місяців.

У 2011 році Сербія та Косово домовилися про тимчасове (на 5 років) використання мешканцями півночі Косова «нейтральних» документів та номерних знаків. Перехідний період вже минув, але досі спроби примусити косовських сербів перейти на нові документи викликали масові протести.

Заяви сторін

Сербія, яка не визнає незалежність Косово та вважає його своєю територією, не визнає і його права щодо реєстрації таких документів. Президент Сербії Александар Вучич заявив 31 липня, що рішенням про документи Косово «намагається довести, що є суверенною країною». За його словами, Сербія «ніколи не перебувала в такій складній ситуації щодо Косово, як сьогодні». Ще у червні Вучич казав, нібито рішення свідчить про наміри Приштини «вигнати сербів з півночі Косова».

За словами президента Сербії, поліція Косово задовго готувала операцію, а вночі 31 липня почне блокуватиме в'їзд громадян з сербськими документами та вимагатиме переоформлення авто на косівські номери.

Він звернувся до албанців, міжнародної спільноти та косовських сербів із проханням «зберегти мир» та не піддаватися на провокації.

Прем'єр-міністр Косово Альбін Курті заявив, що «нелегальні сербські структури на півночі почали блокувати дороги та стріляти» ще до того, як Косово почало видавати документи на в’їзд-виїзд на кордоні з Сербією. Він також заявив, що Вучич і посадовець Сербії, що займається питаннями Косова, Петер директор Канцелярії з питань Косова та Метохії при Уряді Сербії Петар ПетковичПеткович є головними відповідальними за заворушення.

«Наступні години, дні та тижні можуть бути складними та проблематичними. Ми стикаємося з добре знайомим нам сербським націонал-шовінізмом. Ми будемо працювати вдень і вночі, ми будемо виконувати свої обов’язки на вищому рівні, для вас як громадян і для нашої демократичної республіки. І разом нам вдається підтримувати правопорядок», — сказав Курті.

Про Косово

Косово — частково визнана республіка на Балканах, межує з Північної Македонією, Сербією, Албанією та Чорногорією. Унаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність, яку визнали 97 країн ООН. Україна не визнавала незалежність республіки.

Сербія Косово не визнає і вважає його автономією у складі своєї території. Це призводить до конфліктів між Белградом і Приштиною: часом — дипломатичних, часом — економічних (ідеться про блокування поставок товарів).