У кремлі пригрозили «ризиками безпеки» для країн, що будуть у «зерновій угоді» без росії

Речник президента росії дмитро пєсков заявив про «ризики безпеки» у разі продовження угоди про експорт українського зерна без рф.

Про це пише кремлівське агентство «РИА Новости».

«Є ризики безпеки, це має враховуватися, не знаємо, хто і які країни готові на себе їх узяти», — сказав пєсков.

Він заявив, що зона здійснення «зернової угоди» використовується Україною в певних «бойових цілях».

пєсков назвав «безсовісною» позицію європейських держав, які нібито не виконали зобов'язання щодо «зернової угоди». А втім, зазначив, що «це не провина генсека ООН» Антоніу Гутерреша.

Окрім того, пєсков заявив, що росія і без «зернової угоди» готова безоплатно постачати зерно до африканських країн.

Що передувало?

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.

У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».

Там також поскаржилися, що жодну із вимог росії не було виконано. Йдеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин та обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН з пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога у тристоронньому форматі, тобто без росії.

Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, в якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України та на світові ринки.

Про «зернову угоду»

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.

Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботували і затягували час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи». 4 липня МЗС росії заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчується 17 липня.