У Кропивницькому викрили медиків, які торгували фейковими COVID-сертифікатами
Служба безпеки викрила медиків однієї з поліклінік Кропивницького, які видавали міжнародні свідоцтва про вакцинацію від COVID—19 без фактичного проведення щеплення.
Про це повідомляють пресслужби СБУ і поліції Кіровоградської області.
Слідчі встановили, що схему організували сімейні лікарі міської поліклініки. За попередніми даними, зловмисники виготовляли 6-7 фейкових сертифікатів щодня, а діяла схема приблизно пів року.
За кожне фейкове свідоцтво вони брали від 2 до 2,5 тисяч гривень, а загалом могли заробити понад 1 мільйон гривень, розповіли у поліції.
Правоохоронці з’ясували, що зловмисники вносили відомості про вакцинацію до електронної системи eHealth, які надалі завантажували до Єдиного порталу державних послуг «Дія».
Оперативники СБУ провели обшуки, під час яких вилучили міжнародні свідоцтва про вакцинацію та журнали фіксації проведених щеплень.
Поліцейські відкрили кримінальне провадження за Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампівч. 3 ст. 358 та Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язкуч. 2 ст. 361 Кримінального кодексу України. Санкції статей передбачають позбавлення волі до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
Схожі випадки шахрайства
Подібні махінації з підробкою ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів здійснюються не вперше. Правоохоронці регулярно викривають на таких схемах представників турагентств, медиків і просто охочих підзаробити.
Зокрема, 6 листопада затримали киянина за масове виготовлення фейкових COVID-тестів та дипломів про освіту. Чоловіку загрожує 7 років тюрми. 10 листопада у Дніпрі викрили лікаря, який щодня робив до 30 фейкових COVID-сертифікатів.
Також 12 листопада в Києві викрили підпільну типографію, де друкували фейкові ПЛР-тести й COVID-сертифікати. За місяць зловмисники заробляли 3 млн грн. А 15 листопада СБУ викрила три великі мережі COVID-аферистів у Києві, Львові та Рівному. Їхніми послугами скористалися понад 10 тисяч людей.
Крім того, 8 грудня СБУ викрила угруповання, яке масово підробляло довідки про негативні результати ПЛР-тестів на коронавірус. Їхні клієнти, зокрема, хотіли перетнути кордон з анексованим Кримом.
У Раді наразі розглядають законопроєкт про введення кримінальної відповідальності за створення, розповсюдження та використання підробних COVID-сертифікатів. Попередньо парламентарі його схвалили.
Автор: Маркіян Климковецький