У Лондоні міністри з усього світу зберуться на конференцію щодо воєнних злочинів росії в Україні
У Лондоні відбудеться зустріч міністрів юстиції з усього світу для підтримки Міжнародного кримінального суду (МКС) в розслідуванні воєнних злочинів росії в Україні.
Про це повідомляє Міністерство юстиції Великої Британії.
Зустріч планують провести у березні цього року під керівництвом міністра юстиції Великої Британії Домініка Рааба та його нідерландського колеги Ділана Єсілгоз-Зегеріуса.
Як зазначають у британському міністерстві, конференція спрямована на збільшення глобальної фінансової та практичної підтримки МКС і координації зусиль для проведення розслідувань та судового переслідування винних.
«Майже через рік після незаконного вторгнення [росії в Україну] міжнародна спільнота має надати найсильнішу підтримку МКС, щоб воєнні злочинці могли бути притягнуті до відповідальності за звірства, свідками яких ми є», — підкреслив Рааб.
Наразі на звільнених територіях України прокурори продовжують збирати докази звірств і сексуального насильства з боку російських військових.
«Повідомлення та кадри, які стосуються незаконного й неспровокованого збройного нападу росії на Україну, жахливі. Для нас абсолютно ясно: ці злочини не можуть залишитися безкарними», — додав Єсілгоз-Зегеріус.
Як Британія сприяє розслідуванню російських воєнних злочинів?
Минулого року Велика Британія запропонувала індивідуальний пакет підтримки МКС, що передбачав додаткове фінансування розміром 1,2 мільйона доларів (1 мільйон фунтів стерлінгів) та спеціальну допомогу поліції. Так Британія хотіла спонукати союзників розглянути російські звірства в Україні до МКС.
Паралельно уряд Британії також продовжує підтримувати внутрішні розслідування в Україні. Разом зі США та ЄС британці створили Консультативну групу з питань жорстоких злочинів для підтримки розслідувань і профінансували навчальну програму для українських суддів.
Незалежним радником генерального прокурора України для консультацій щодо розслідувань призначили британського експерта з воєнних злочинів Говарда Моррісона.
За інформацією Мін'юсту Великої Британії, наразі відкрито понад 50 тисяч кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, у яких звинувачують російських військових, 200 справ уже розглядають суди.
Трибунал для покарання рф
Україна пропонує країнам «Великої сімки» та іншим державам-партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.
Наразі створення трибуналу підтримали в Єврокомісії, Естонії, Латвії та Литві, Франції, Нідерландах тощо.
Єврокомісія пропонує два варіанти втілення правосуддя:
- спеціальний незалежний міжнародний трибунал на основі багатостороннього договору;
- гібридний суд — спеціалізований суд, інтегрований у національну систему правосуддя, але з міжнародними суддями.
В обох випадках необхідна міцна підтримка з боку ООН.