У Міндовкілля не можуть підтвердити, чи забруднене Азовське море сірководнем — немає доступу для дослідження

У Міністерстві довкілля наразі не можуть підтвердити, чи забруднене Азовське море розчином сірководню внаслідок обстрілу заводу «Азовсталь» у Маріуполі.

Про це на брифінгу повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Маріуполь залишається заблокованим російськими окупантами. А для того, щоб об'єктивно оцінити наслідки російських бомбардувань «Азовсталі» для довкілля, потрібний безпечний доступ фахівців до міста.

«Поки що підтверджень, які б могли свідчити про забруднення акваторій [Азовського] моря, у нас немає», — сказав Стрілець.

Наразі українські фахівці, зокрема науковці, вивчають плани ліквідації надзвичайних ситуацій, які могли статися на заводі. Вони вивчають, яка речовина могла потрапити у воду та як вона могли вплинути на довкілля.

Після опрацювання наявної інформації у Міндовкілля обіцяють надати роз'яснення, щоб не поширювати фейки.

Що передувало?

Маріупольська міськрада повідомила, що бомбардування «Азовсталі» могло пошкодити технічну споруду, де зберігаються десятки тисяч тонн розчину сірководню. За їхніми даними, витік цієї речовини може повністю вбити флору та фауну Азовського моря.

Що каже морський біолог?

Морський біолог та експертка кліматичного відділу ГО «Екодія» Соф'я Садогурська також заявила, що для повної оцінки загрози потрібен доступ до району. Але вже зараз можна сказати, що бомбардування заводу загрожують біорізноманіттю моря — так, обстріли можуть зруйнувати дамбу, а отруйні води з відстійника — потрапити в море.

«Хоча сірководень, про який ідеться у повідомленні (міськради — ред.), не стійкий під час контакту з киснем, загалом він високотоксичний і небезпечний для риби та гідробіонтів. Його високі концентрації можуть створювати умови, що призведуть до заморів риби», — сказала нам науковиця.

Вона пояснює, що це явище часто природно виникає в Азовському морі через брак кисню у спекотну погоду. Науковиця додає, що додаткові проблеми створюють і прямі наслідки бойових дій в акваторії Азовського та Чорного морів, котрі негативно впливають на живі організми: обстріли портової інфраструктури, забруднення від вибухів ракет, затоплені кораблі та літаки, розливи нафтопродуктів і шумове забруднення.

«Незалежно від того, чи наявний у цих водах сірководень, як зазначено в повідомленні, чи ні, води відстійника можуть містити цілий спектр хімічних сполук, що потрапили туди з відходів металургійного комбінату. У разі пошкодження дамби масштаби загрози морю можуть бути суттєвими, хоча поки оцінити ці масштаби важко», — розповіла Садогурська.