У Молдові заявили, що без росії вирішать, яка мова для них є рідною

Міністр закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Ніколає Попеску заявив, що молдовани самостійно вирішать, як вони називатимуть свою рідну мову, і жодна країна світу не має права втручатися в це. Так він прокоментував заяву москви про «відмову від рідної мови» в Молдові.

Слова посадовця цитує державний телеканал Moldova 1.

«Мова, якою ми розмовляємо, належить нам. Рішення про те, як ми називаємо цю мову, належить нам, і жодна країна світу не має морального, юридичного чи політичного права коментувати ці речі», — наголосив він.

Попеску підкреслив, що в Молдові розмовляють румунською мовою. Також він додав, що Молдова має спільну історію, культуру та мову з Румунією.

«Завдяки цій спільноті Республіка Молдова є частиною європейської сім’ї. Ми приєднаємося до Євросоюзу незалежно від коментарів чи переліку коментарів третіх країн», — зазначив глава МЗС країни.

Що передувало?

Парламент Молдови 2 березня проголосував у першому читанні за законодавчу ініціативу депутатів від правлячої партії «Дія і Солідарність» (PAS) про заміну словосполучення «молдовська мова» на «румунська мова» в усіх законодавчих актах країнах та в тексті її конституції.

Прессекретарка Міністерства закордонних справ росії Марія Захарова відреагувала на це такою заявою: «Справжня підтримка демократії американського зразка. Під час мандату Президентка Молдови Мая СандуСанду Молдова відмовляється від рідної мови».

Молдовська та румунська — одна мова?

Конституція Молдови визнає офіційну мову держави «молдовською». Проте мовознавці вважають її загалом ідентичною до румунської.

У школах і вищих навчальних закладах Молдови такий предмет, як «молдовська мова» також відсутній. Замість нього молдовські школярі та студенти вивчають предмет «румунська мова».

Утім, «молдовська мова» як предмет зберігається у навчальних закладах самопроголошеного «Придністров’я». Крім того, у цій самопроголошеній республіці на відміну від решти Молдови використовується молдовська на основі кирилиці.

Наразі конституція Молдови визначає, що державною мовою в країні є «молдовська мова на основі латинського алфавіту».

Однак ще в 2013 році Конституційний суд країни встановив, що державною мовою є румунська, оскільки ця назва міститься в Декларації незалежності, акті, який стоїть вище конституції.