У МОЗ розповіли, чи з’являться платні вакцини проти COVID-19 до кінця року та коли покращаться темпи вакцинації
До кінця 2021 року в Україні не з’являться платні вакцини проти коронавірусу, оскільки на них дуже високий попит у світі і це недоцільно. Водночас доступ населення до вакцинації має покращитися у травні.
В цьому переконують у Міністерстві охорони здоров’я.
Так, головний санітарний лікар Віктор Ляшко сказав в етері «1+1», що загалом платна вакцина в Україні можлива, але за планом упродовж 2021 року вона недоцільна.
«Але проблема не в тому, чи можна використовувати платну вакцину. Сьогодні всі виробники працюють з урядами країн. І уряди передбачили в бюджетах кошти для закупівлі вакцин для всіх груп людей. Україна також передбачила кошти для закупівлі необхідної кількості вакцин», — каже Ляшко.
Він додав, що у світі нині є дефіцит вакцин проти коронавірусу і їх випускають невеликими партіями. Тому якщо в Україні хтось продає вакцину, то за це передбачена кримінальна відповідальність.
Водночас міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу 20 квітня переконував, що доступ до вакцинації в Україні покращиться у травні. Каже, що МОЗ очікує постачання вакцин AstraZeneca/Covishield (1,5 млн доз) і Sinovac (1,7 млн доз). Також розраховують на постачання вакцин від компанії Pfizer за прямим контрактом та у межах глобальної ініціативи COVAX.
Вакцинація в Україні
Із 24 лютого в нас розпочався перший етап вакцинації проти коронавірусу, а з 22 березня — другий. Паралельно з мобільними бригадами тепер працюють стаціонарні пункти. Крім медиків і військових, почали щепити літніх людей.
Усього з початку кампанії з вакцинації зробили 462 794 щеплення. Першу дозу вкололи 462 789 людям, а завершили вакцинацію (отримали дві дози) — 5 людей.
В Україні вакцинують препаратом CoviShield, що розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях Serum Institute India. Поки що Індія призупинила експорт вакцини — за даними ЗМІ, через брак препарату в самій країні.
Також в Україні розпочали робити щеплення китайською вакциною CoronaVac. Окрім того, український уряд отримав 117 тисяч доз вакцини від Pfizer/BioNTech у межах глобального механізму COVAX. Перші щеплення цим препаратом мали почати робити вже 18 квітня. Додатково Україна домовилася про постачання 10 млн доз вакцини Pfizer у межах прямого контакту з виробником.