У Нагірному Карабаху оголосили часткову мобілізацію через загострення на лінії зіткнення. Що там відбувається?
Влада невизнаної Нагірно—Карабаської республіки оголосила про початок часткової військової мобілізації на тлі загострень на лінії зіткнення.
Відповідний указ 3 серпня підписав глава самопроголошеної республіки Араїк Арутюнян, пишуть вірменська служба «Радіо Свобода» та JAMnews.
Ситуація в регіоні загострилася з ранку 1 серпня. У невизнаній республіці заявили, що азербайджанські підрозділи намагалися перейти лінію зіткнення на низці ділянок північної та північно-західної прикордонної зони.
А сьогодні, 3 серпня, військова влада самопроголошеного Нагірного Карабаху заявила про обстріл позицій на одній із військових частин з боку Азербайджану, внаслідок чого загинули двоє карабаських військовослужбовців і ще 14 дістали поранення.
У Вірменії прем'єр-міністр Нікол Пашинян провів екстрену нараду Ради безпеки країни щодо ситуації в Нагірному Карабасі.
Що кажуть в Азербайджані?
Міноборони Азербайджану заявило, що 3 серпня «члени незаконних вірменських збройних формувань» у зоні відповідальності «російської миротворчої місії» вчинили диверсійно-терористичний акт проти азербайджанської армії, внаслідок чого загинув один військовослужбовець.
В Азербайджані кажуть, що внаслідок проведеної «операції у відповідь» азербайджанська армія взяла під контроль низку важливих височин уздовж Карабаського та Малого Кавказького хребтів і зараз облаштовується на нових позиціях.
«У межах операції знищили кілька бойових позицій незаконних вірменських збройних формувань, а також завдали авіаудару по військовій частині в селищі Юхари Оратаг колишнього Агдаринського району. В результаті знищили живу силу незаконних вірменських формувань, а також кілька гаубиць Д-30, військову техніку та велику кількість боєприпасів», — заявили в Міноборони Азербайджану.
А що світ?
В ОБСЄ висловили «надзвичайну стурбованість» повідомленнями про загострення на Південному Кавказі й закликали Вірменію та Азербайджан вжити всіх необхідних заходів для деескалації та відновлення діалогу.
А звідки взявся цей конфлікт узагалі?
Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху. Кожна з країн має для цього давні історичні аргументи: Карабах у різні часи перебував у складі або під упливом однієї з них.
У 1988 році між вірменами й азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль над суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.
Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території.
Через військові успіхи Азербайджану в Карабасі влада Вірменії у 2020 році змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий Це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, котрі мали захищати власне невизнану Нагірно-Карабаську Республікупояс безпеки навколо Нагірного Карабаху.