У НАТО неформально домовилися не постачати Україні певні види озброєння, щоб не провокувати росію — ЗМІ

Між країнами НАТО, ймовірно, існують неформальні домовленості щодо окремих видів озброєння, які не потрібно надсилати Україні, щоб не дратувати росію і не стати учасниками війни.

Про це джерела в Альянсі повідомили агентство dpa, передає Zeit.

У НАТО дотримуються думки, що ризик прямого військового зіткнення Альянсу та росії має бути якомога нижчим. У західних країн є побоювання, що рф може розцінити, наприклад, постачання Україні бойових танків чи літаків західних зразків як вступ у війну, та вжити військових заходів. Тож досі таке озброєння в Україну не постачалося.

ОНОВЛЕНО о 17:25. У попередній версії новини йшлося про те, що Захід побоюється постчати нам танки та літаки. Насправді Zeit пише лише про західну техніку. Водночас партнери уже офіційно постачають нам танки та бойові гелікоптери, але радянських зразків. Перепрошуємо за неточності.

У Соціал‑демократичній партії Німеччини зазначили, що їм відомо про таку неформальну домовленість. Німецьких депутатів із комітету оборони поінформували про це у травні.

Представник НАТО 25 травня прокоментував цю тему, але в загальних рисах. Він зазначив, що всі рішення про постачання зрештою є справою окремих держав-членів. За словами дипломатів, вони поки що дотримувалися неформальних домовленостей — ще й тому, що інакше їм довелося б побоюватися, що вони не отримають повної підтримки своїх партнерів по Альянсу у разі нападу росії. З цієї причини Польща, наприклад, понад два місяці тому утрималася від постачання в Україну винищувачів МіГ-29 радянської розробки.

Постачання зброї

Українська влада просила у партнерів із НАТО зброю ще до повномасштабного вторгнення, а після вторгнення про озброєння заговорили ще активніше. Наприклад, 24 березня (місяць після вторгнення) Зеленський заявляв, що постачання навіть 1% бойових літаків та бойових танків, які є у НАТО, до України гарантуватиме безпеку не лише нашій країні, а й країнам Альянсу.

Західні партнери поступово активізують постачання зброї, але цього наразі недостатньо. Так, 23 травня (майже три місяці після вторгнення) Зеленський заявив, що російська армія у боях за Донбас має у 20 разів більше техніки, ніж ЗСУ. За його словами, щоб через таке співвідношення озброєння не гинули сотні тисяч людей, Україні потрібна техніка, яка може стріляти на велику відстань.