У НАТО запропонували створити «військовий Шенген» у Європі для покращення логістики — Reuters
Голова Об’єднаного командування з тилового забезпечення та логістики НАТО Александер Cольфранк попередив, що надмірна бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, що може стати критичним у разі конфлікту з росією. Тому він запропонував створити «військовий Шенген».
Про це пише Reuters.
Cольфранк пояснив, що швидко розгорнути дивізію чисельністю приблизно 20 тисяч військовослужбовців, а також забезпечити її боєприпасами, паливом, запасними частинами та провіантом стало складніше, ніж було в часи Холодної війни, зокрема через розширення НАТО.
Так, у минулому війська НАТО та Варшавського договору потенційно могли протистояти переважно в Німеччині. Відтоді Альянс розширився приблизно на 1000 кілометрів на схід, збільшивши довжину східного флангу близько до 4000 кілометрів.
«Простір, той факт, що не всі сили базуються на передньому плані, — усе це означає, що Альянс має швидко переміщувати війська зі своїх баз у потрібне місце на східному фланзі», — зазначив посадовець.
Водночас сили НАТО в логістиці мають спиратися на національне законодавство країн-членів Альянсу, попередньо домовлятися про переміщення боєприпасів, довжину військових конвоїв тощо.
«У нас надлишок правил, але єдиного, чого у нас немає, — це часу. Війна росії проти України виявилася війною на виснаження, а війна на виснаження — це битва за логістику», — попередив голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер, голова військового комітету НАТО.
Сольфранк додав, що він хотів би бачити щось на зразок «військового Шенгену», тобто зону вільного військового транспортування, схожу на політичну Шенгенську зону, яка дозволяє вільне пересування в більшій частині Європейського Союзу.
«Ми маємо бути попереду. Ми маємо підготувати театр задовго до того, як буде пущена в дію Стаття 5 договору НАТО передбачає, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх5 стаття», — наголосив він.
Більше про тилове забезпечення НАТО
Об’єднане командування НАТО з підтримки та забезпечення (JSEC) почало працювати у 2021 році в місті Ульм на півдні Німеччини. Його робота полягає в координації швидкого переміщення військ і техніки через континент, а також у підготовці матеріально-технічного забезпечення, як-от зберігання боєприпасів на території Альянсу.
Командування було розроблено з огляду на посилення кризи між європейськими країнами та росією після анексії Криму в 2014 році та у відповідь на матеріально-технічні та бюрократичні перепони, які обмежують військове матеріально-технічне забезпечення у разі війни.