У Нідерландах розпочався референдум про асоціацію України з ЄС

Сьогодні, 6 квітня 2016 року, Нідерландах проходить референдум щодо Угоди про асоціацію України з Європейським союзом. Виборчі дільниці відкрилися о 7:30 за місцевим часом.

Очікується, що по всій країні відкриється близько 8 тисяч дільниць. Деякі дільниці у найбільш людних місцях відкрилися вже в 6:30 за місцевим часом. Голосування триватиме до 21:00.

Раніше угоду було ратифіковано парламентом Нідерландів, а також 27-и країнами - членами ЄС.

Однак проти угоди в Нідерландах почався збір підпису громадян, у зв'язку з чим, відповідно до законодавства Нідерландів, було оголошено проведення референдуму, що має рекомендаційний характер.

Разом з тим, ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом перенесли на прохання ініціаторів референдуму, аби унеможливити можливі законодавчі протиріччя голосування щодо України, повідомив депутат під Соціалістичної партії Нідерландів Гаррі фан Боммель, пише ТСН.

За словами депутата, це був свідомий план ініціаторів референдуму. Раніше заявляли, що Україна стала жертвою обставин, оскільки нібито за збігом ратифікація Угоди стала першим законодавчим актом в парламенті після набуття чинності закону про референдуми в Нідерландах.

«Ні, це не збіг. Так було заплановано. Очевидно ті, хто хотів провести референдум щодо цієї угоди, зробили все можливе для того, щоби всі процеси, і ратифікація угоди теж, відбулися в правильній послідовності, щоб мати можливість винести цю угоду на референдум. І вони в цьому досягли успіху», — заявив фан Боммель.

Ратифікація Угоди в парламенті країни була запланована на 30 червня 2015 року. Утім організатори референдуму розповіли, що звернулися листом до двох партій – SP та PVV (послідовні противники євроасоціації України) — з проханням перенести дату ратифікації. Сенат зрештою переніс українське питання на тиждень.

Закон про референдуми в Нідерландах набув чинності 1 липня 2015 року. Таким чином референдум щодо України став можливим: якщо б ратифікація відбулася 30 червня, як і було заплановано, то виносити це питання на референдум не дозволив би закон.

За словами депутата, така обставина не ставить під сумнів легітимність проведення референдуму.

Офіційні результати референдуму будуть оголошені 12 квітня.

/ фото Gaëlle Nicolle