У Нігері військові заявили про держпереворот. Що це може означати й до чого тут «вагнерівці»?

Генерал Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру після перевороту. Тепер постало питання, чи залучить ця країна найманців з російської приватної військової компанії «Вагнер» для боротьби з екстремізмом у регіоні, як це зробили сусідки Нігеру.

Про це пишуть BBC, AP та CNN.

Що сталося у Нігері?

Чіані влаштував переворот, який почався 26 липня, коли підрозділ президентської охорони, який він очолив, захопив президента Мохамеда Базума.

Мохамед Базум був обраний у 2021 році під час першої мирної, демократичної передачі влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції в 1960 році. Базум є ключовим союзником у зусиллях Заходу боротися з джихадистами, пов’язаними з Аль-Каїдою та угрупованням «Ісламська держава» в африканському регіоні Сахель.

Вважається, що президент Нігеру наразі здоровий і все ще перебуває в полоні своїх власних охоронців.

Реакція світу

Організація Об'єднаних Націй заявила, що призупинила свою гуманітарну діяльність у Нігері після того, як солдати оголосили про повалення обраного президента країни. Генсек ООН Антоніу Гутерріш зажадав негайного і беззастережного звільнення президента Нігеру Мохамеда Базума, якого утримують в полоні військові офіцери.

США «серйозно стурбовані» ситуацією в Нігері, заявив речник Держдепартаменту Ведант Патель під час брифінгу 27 липня. Президент Франції Еммануель Макрон заявив 28 липня, що переворот був «дуже небезпечним для Нігеру та всього регіону», і закликав звільнити Базума.

«Загроза Базуму викликала занепокоєння, що Нігер також може відвернутися від Заходу. У четвер у столиці цієї країни зібралися кілька сотень людей, які скандували на підтримку ПВК "Вагнер", розмахуючи російськими прапорами», — пише AP.

До чого тут «вагнерівці»?

«Якщо Мохамед Базум піде у відставку з поста президента, Нігер, ймовірно, переміститься на вершину списку країн, де "вагнерівці" прагнутимуть розширитися», — сказав аналітик по Африці в консалтинговій компанії з безпеки та політичних ризиків Dragonfly Флавієн Баумгартнер.

ПВК «Вагнер» вже націлився на Нігер, частково тому, що він є великим виробником урану. Але Базум став перешкодою через свою профранцузьку та прозахідну позицію, сказав Баумгартнер.

Власник ПВК «Вагнер» євген пригожин нібито високо оцінив переворот, назвавши його «тріумфом».

«Те, що сталося в Нігері, — не що інше, як боротьба народу Нігеру зі своїми колонізаторами», — цитує пригожина Telegram-канал, пов’язаний з «вагнерівцями».

Однак BBC не змогла перевірити правдивість цих коментарів.

«Тепер критичне питання полягає в тому, чи зможе Нігер залучити "вагнерівців" для боротьби з тероризмом, як його сусіди Малі та Буркіна-Фасо, які вигнали французькі сили», — пише AP.

росія відхрещується

Міністерство закордонних справ росії заявило у коментарі пропагандистському ресурсу «РИА Новости», що «спроби звинуватити рф у втручанні в ситуацію в Нігері є безпідставними». Також там додали, що «ситуацію потрібно якнайшвидше нормалізувати та ввести її у правове поле».

Очільник МЗС росії сергій лавров казав таке: «Ми вважаємо, що державний переворот є неконституційним, і ми завжди займаємо принципову і чітку позицію щодо цього».