У світі вперше винесли вирок щодо державних тортур у Сирії. Офіцер отримав довічне ув'язнення за катування 4000 людей

Німецький суд виніс історичне рішення — засудив до довічного ув'язнення колишнього сирійського полковника за злочини проти людства. Це перша у світі кримінальна справа та вирок щодо тортур у Сирії зі сторони держави.

Про це повідомляють Deutsche Welle та BBC.

На лаві підсудних опинився 58-річний Анвар Раслан. За даними слідства, він був високопоставленим офіцером служби безпеки при президентові Башарі Асаді.

У 2011 році в Сирії спалахнули антиурядові протести, які жорстоко придушили. Тоді частину протестувальників та інших підозрюваних в опорі режиму відправили до в'язниці Генеральної розвідувальної служби в столиці Дамаску, яка в народі отримала назву «Пекло на Землі».

Анвара Раслана звинуватили в тому, що він призначав слідчих і тюремних наглядачів, а також визначав, як вони мають працювати, тож знав про масштаби тортур.

Колишньому полковнику висунули звинувачення у 58 вбивствах, зґвалтуваннях та сексуальних домаганнях, катуванні щонайменше 4 тисяч людей, яких утримували у в'язниці у 2011-2012 роках.

50 людей, які вижили після ув'язнення, свідчили в суді в місті Кобленц. Вони розповідали, що під час допитів у в'язниці їх били кулаками, батогами та електричним струмом, позбавляли сну, підвішували під стелю, виривали нігті.

58-річний Раслан заперечував свою причетність до катувань та наданні інструкцій іншим працівникам в'язниці. За його словами, він навпаки намагався допомогти ув'язненим. Водночас суд визнав його винним у злочинах проти людства та засудив до довічного ув'язнення.

Чому засідання відбувалось у Німеччині?

Справу розглядав суд у місті Кобленц за принципом універсальної юрисдикції, що дозволяє переслідувати іноземців за можливі військові злочини незалежно від того, у якій країні його вчинили. Тобто це дозволяє судити за серйозні злочини, скоєні в одній країні, в іншій.

Анвара Раслана затримали в Німеччині у 2019 році, коли він просив у країні притулку. У Німеччині наразі проживають приблизно 800 тисяч сирійців, які були змушені виїхати з країни, зокрема й через переслідування.

Судовий процес над Расланом — це перша у світі кримінальна справа, яка пов'язує тортури в Сирії саме з діяльністю держави.