У новому пакеті допомоги від США можуть бути далекобійні ракети ATACMS — Politico

До першого за кілька місяців військового пакета допомоги від США можуть включити далекобійні ракети ATACMS.

Про це пише видання Politico, покликаючись на чиновників у Білому домі.

Так, за словами одного з посадовців, Україна може отримати ракети дальністю 160 км із касетним зарядом усередині. Інший посадовець стверджує, що США можуть надати додаткові артилерійські снаряди для 155-мм гаубиць і реактивні системи залпового вогню. За словами обох посадовців, сума такого пакета допомоги сягатиме 300 млн доларів.

Нагадаємо, сьогодні, 12 березня, інформагентство Reuters повідомило, що Сполучені Штати вперше за кілька місяців готуються оголосити про пакет військової допомоги Україні. Очікується, що він сягне 400 мільйонів доларів. Кошти на цей пакет планують взяти з кредитів, які повернули Пентагону за нещодавні закупівлі. Новий пакет можуть виділити на тлі затримки більшого пакета допомоги на 60 мільярдів, виділення якого блокують республіканці в Палаті представників.

Затримка військової допомоги України від США

Сенатори-демократи відстоювали законопроєкт, який передбачає виділення Україні допомоги на 60 млрд доларів, 14,1 млрд доларів на безпекову допомогу Ізраїлю, 9,2 млрд доларів на гуманітарну допомогу та 4,8 млрд доларів на підтримку регіональних партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.

Наразі цей законопроєкт уже схвалений у Сенаті — верхній палаті Конгресу США. Для того, щоб він потрапив на підпис президенту Джо Байдену, документ іще має пройти нижню палату Конгресу — Палату представників.

Цей законопроєкт Сенату запропонували після того, як республіканці 7 лютого заблокували ширшу пропозицію, що містила допомогу Ізраїлю, Україні й Тайваню та водночас передбачала зміни в захисті американського кордону та міграційної політики. Документ був компромісом двох партій після місяців дискусій. А втім, він майже одразу зіткнувся з різкою опозицією з боку республіканців у Палаті представників.

Республіканці Палати представників також пропонували власний пакет фінансування лише для Ізраїлю, без коштів для України та змін у політиці із захисту кордону. Однак Палата представників не змогла ухвалити його.

ATACMS для України

17 жовтня 2023 року військово-політичне керівництво України офіційно повідомило, що Україна отримала перші довгоочікувані ракети ATACMS та успішно їх застосувала.

Про передання ракет стало відомо після атаки в ніч проти 17 жовтня: Сили оборони України атакували російську авіацію та іншу техніку на аеродромах поблизу окупованих Луганська та Бердянська. Сили спеціальних операцій ЗСУ відзвітували, що було знищено 9 російських вертольотів, спецтехніку, пускову установку ППО, склад боєприпасів, а також пошкоджено злітні смуги аеродромів. Окрім того, втрати у живій силі противника становлять десятки загиблих і поранених.

Telegram-канал Fighterbomber, пов'язаний з російськими військами, назвав удар «одним із найсерйозніших» за час повномасштабного вторгнення.

За даними New York Times, восени минулого року Сполучені Штати передали Україні близько 20 далекобійних ракет ATACMS.

Нагадаємо, ATACMS — це тактична балістична ракета, вироблена американською оборонною компанією Lockheed Martin. Ракети ATACMS можна встановлювати на установки M270 MLRS (дві ракети) або HIMARS (одну ракету), які вже має Україна. Дальність польоту ATACMS — 300 кілометрів.