У путіна кажуть, що Київ готовий на австрійську чи шведську модель нейтралітету. Україна заперечила

Помічник президента росії Володимир Мединський заявив, що українська делегація на переговорах запропонувала створити в Україні модель демілітаризованої держави за аналогією до Австрії чи Швеції. В Офісі президента заперечили.

Слова Мединського цитує телеканал RTVi.

За його словами, такий варіант має на увазі, що країни відмовляються від участі в будь-яких військових блоках та розміщення на своїй території іноземних військових баз. Однак це не завадить Україні мати свою армію та бойовий флот.

Помічник путіна повідомив, що зараз Київ та Москва обговорюють «цілий комплекс питань». Серед них: збереження та розвиток нейтрального статусу України, її демілітаризація, а також розмір української армії.

Пропозиція української сторони про «австрійську» та «шведську» моделі держави, за словами Мединського, розглядається главами Міноборони росії та України.

Що на це кажуть в Україні?

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк у розмові з журналістами сказав, що Україна розуміє спробу партнерів залишитися ініціативною стороною у переговорному процесі. Звідси, мовляв, і слова про «шведську» чи «австрійську» моделі нейтралітету.

Водночас наголошує, що Україна зараз перебуває у стані прямої війни з рф. Тому модель може бути лише «українською» і лише про юридично вивірені «гарантії безпеки». І жодних інших моделей чи варіантів, зазначив він.

«По-перше, [це означає] абсолютні гарантії безпеки. Дійсні, а не протокольні чи будапештські. А це означає, що сторони-підписанти гарантій не стоять осторонь у разі нападу на Україну, як сьогодні. Але беруть активну участь на стороні України у конфлікті та офіційно забезпечують негайне постачання нам необхідного обсягу зброї», — заявив він.

Крім того, за словами Подоляка, Україна більше не хоче залежати від бюрократичних процедур, які дозволяють або не дозволяють закривати небо від тих самих крилатих ракет. Україні потрібні прямі та жорсткі гарантії того, що небо обов'язково буде закрите, зауважив він.

«Додам, що Україна ніколи не була мілітарною державою, яка нападала чи планується напасти на сусідів, на відміну від цих сусідів. Саме тому сьогодні Україна хоче мати справді потужний пул союзників із чітко прописаними гарантіями безпеки», — додав він.

Особливості австрійської та шведської моделі

Після закінчення Другої Світової війни Австрія була розділена на чотири частини та країни, які боролися проти Третього рейху, кілька років вирішували її долю.

У підсумку було підписано Декларацію про незалежність Австрії, а сама країна в 1955 році отримала особливий міжнародний статус — постійного нейтралітету. Держава з таким статусом зобов'язана уникати участі у будь-яких війнах та утримуватися від дій, здатних залучити його до війни.

Щодо Швеції, то королівство з XIX століття дотримується політики нейтралітету, а своїх військових вона використовувала лише у миротворчих операціях під егідою ООН. Попри посилення діалогу з НАТО в останні роки, Стокгольм, як і раніше, заявляє, що не приєднуватиметься до будь-яких військово-політичних блоків.

На відміну від Австрії, Швеція самостійно ухвалила рішення про нейтральний статус і може стати членом НАТО. Крім того, про свою нейтральність у різний час заявляли Фінляндія, Ірландія та Швейцарія. У Фінляндії за останній місяць рекордно зросла кількість прихильників входження країни до блоку НАТО: такий крок підтримують 62% фінів.