У Раді не підтримали законопроєкт про перезавантаження БЕБ, який називають псевдореформою

Народні депутати не підтримали за основу урядовий законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки, який критикують депутати та активісти.

Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.

За відповідний законопроєкт №10439 проголосували 222 депутати. Проти — 18, утрималися — 8, не голосував — 51.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Натомість законопроєкт відправили на повторне перше читання зі скороченням строків розгляду.

Про що цей законопроєкт?

Проєкт закону №10439 стосується вдосконалення добору керівника БЕБ та переатестацію його заступників. Процедура добору виписана за аналогією з добором директора НАБУ. Зокрема, законопроєкт:

  • передбачає вимоги до членів конкурсної комісії на обрання директора БЕБ, їхні права та обов’язки;
  • уточнює підстави звільнення директора БЕБ;
  • додає обов’язкове психофізіологічне опитування з поліграфом перед призначенням людини на посаду в БЕБ;
  • пропонує визначити положення щодо формування комісії, яка проводитиме аудит БЕБ;
  • передбачає переатестацію всього персоналу БЕБ (одразу — обов’язкова атестація заступників директора БЕБ, а через рік після припинення/скасування воєнного стану — атестація решти працівників БЕБ).

Критика закону

Одразу після реєстрації законопроєкту його розкритикував «Центр протидії корупції». Організація називає його «псевдореформою», написаною «під диктовку Офісу президента». У ЦПК стверджують, що уряд знову відмовився від моделі повноцінної переатестації співробітників БЕБ. Мовляв, єдиною зміною порівняно з минулою версією пропозицій Кабміну є те, що проєкт розділено на дві частини.

Організація закликала народних депутатів «не протягувати» цей документ, а звернути увагу на позицію бізнесу та наших міжнародних партнерів. «Європейська бізнес-асоціація» (EBA) також закликала депутатів підтримати натомість альтернативний законопроєкт — №10439-2.

З критикою також виступили у «Великій сімці». За даними «Європейської правди», посли держав G7 написали лист до української влади та застерегли від ухвалення реформи БЕБ, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду.

Міністр юстиції Денис Малюська запевнив, що 22 лютого провели «інтенсивні дискусії» з Міжнародним валютним фондом, послами країн G7 та представниками бізнес-асоціацій щодо документа та домовилися, що урядовий законопроєкт буде доопрацьовано до другого читання, «щоб повністю виконати рекомендації наших міжнародних партнерів».

Малюська заявив, що депутатські альтернативні законопроєкти не ставлять як пріоритетні, бо їх теж треба доробляти на друге читання, а уряд веде переговори з міжнародниками «виключно за текстами, які контролює».