У Раді пропонують розірвати договір оренди з УПЦ МП щодо Почаївської лаври (ДОПОВНЕНО)

У Верховній Раді зареєстрували проєкт звернення до уряду про розірвання з Українською православною церквою московського патріархату договору оренди щодо споруд Почаївської Успенської лаври. Документ вже підтримав гуманітарний комітет.

Про це повідомила одна з ініціаторок звернення народна депутатка Наталія Піпа.

Автори документа заявляють, що Почаївська Успенська лавра «є джерелом "русского мира"» та «стала форпостом антиукраїнських сил та осередком міжконфесійного протистояння й розбрату».

До комплексу Почаївської лаври входить 18 споруд. В оренду УПЦ МП її передали у 2003 році, а договір про оренду уклали на 49 років — до 2052 року.

Депутати апелюють до закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», який зазначає, що культова будівля і майно у держвласності можуть передаватися у почергове користування двом або більше релігійним громадам за їх взаємною згодою. А за відсутності такої згоди державний орган визначає порядок користування майном шляхом укладення з кожною громадою окремого договору.

При цьому, депутати вказують, що митрополит УПЦ МП Онуфрій особисто заборонив своїм священникам здійснювати почергові богослужіння.

Окрім того, депутати вказують на значний суспільний запит такого рішення, оскільки на сайті ОП збирають підписи з вимогою розірвати договір щодо Почаївської лаври та заборонити діяльність УПЦ МП. А Тернопільска обласна рада зверталась до прем'єр-міністра, голів Верховної Ради, Служби безпеки та Генерального прокурора щодо повернення комплексу споруд Почаївської Успенської лаври до державної власності та розслідування щодо священнослужителів УПЦ МП.

Не все так просто

Доповнено о 13:20. У Міністерстві культури у відповідь на наш запит пояснили, що комплекс пам'яток Почаївської лаври перебуває в оперативному управлінні Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. За інформацією заповідника, договір від 2003 року стосується безоплатного користування споруд Почаївської лаври. Тобто, ця угода не є договором оренди.

Закон України про оренду державного та комунального майна від 2019 року забороняє передавати таке майно в безоплатне користування або позичку. Але закон не визначає конкретних дій щодо договорів безоплатного користування.

«Таким чином, договори безоплатного користування, укладені до введення у дію закону, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який їх було укладено», — зазначили у Мінкульті.

У міністерстві перерахували 6 об'єктів, які входять до комплексу пам'яток Лаври: Успенський собор, Троїцький собор, Монастирські келії, Архієрейський будинок, дзвіниця та надбрамний корпус. Інші споруди, якими користується релігійна організація Свято-Успенська Почаївська лавра УПЦ МП у Почаєві, не входять до складу заповідника.

Що передувало?

Раніше Міністр культури Олександр Ткаченко розповів, що керівник Почаївської Успенської лаври, що на Тернопільщині, подав до суду щодо повернення церкви УПЦ МП, з якою закінчилась угода про користування держмайном. Ткаченко заявив, що священник, який керує лаврою, не допустив представників заповідника, тож має відкритися кримінальне провадження щодо перешкоджання користування майном держави.

«У Почаївській лаврі цей процес розпочався. Так само будуть інші процеси стосовно інших закладів, де припинили дію угоди користування об'єктами, які належать до історичної спадщини України», — сказав Ткаченко.