У Раді пропонують визнати суверенітет і незалежність Косова
У Верховній Раді з'явився проєкт постанови, яка передбачає визнання суверенітету і незалежності Республіки Косово.
Про це йдеться на сайті парламенту.
Ініціатор законопроєкту — депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко. Він зазначає, що ще у 2010 році Міжнародний суд ООН визнав, що декларація про державний суверенітет Косово не суперечить нормам міжнародного права.
«Не дарма 22 з 27 країн-членів ЄС, до якого ми так прагнемо, вже визнали Косово. Також Косово визнано США, Канадою та Великою Британією. Тому послідовним кроком України зараз буде визнання державного суверенітету Косова і висловлення міжнародної підтримки», — вважає Гончаренко.
Політик наголошує, що ситуація між Сербією та Косово відрізняється від ситуації між Україною та пседовреспубліками «Л/ДНР». «Це момент, коли Косово справді має право на незалежність», — зазначає депутат.
Детальніше про Косово
Косово — частково визнана держава. Понад 90% жителів країни — албанці, приблизно така ж частка населення розмовляє албанською та сповідує іслам.
Держава утворилася внаслідок одного з найкривавіших епізодів Балканських війн 1990-х років. Насилля вдалося припинити лише після втручання в конфлікт НАТО та проголошення Косова територією під управлінням ООН у 1999 році.
У 2008-му країна проголосила незалежність від Сербії, а за два роки Міжнародний суд ООН визнав цей крок таким, що відповідає міжнародному праву. Проте незалежність Косова визнали менш як сто держав ООН: серед них немає України, п’яти членів ЄС (Кіпру, Іспанії, Румунії, Греції, Словаччини) і двох постійних членів Ради Безпеки ООН — Китаю і росії.
Незалежність Косова не визнала ні Сербія, ні росія, яка традиційно позиціює себе як союзника православної Сербії на Балканах (хоча у 1990-х сама підтримала міжнародні санкції проти Белграда) та неодноразово говорила про небезпеку «косовського прецеденту».
Саме на нього москва посилалася — непрямо або прямо, — коли визнавала незалежність так званих Абхазії та Південної Осетії, які окупувала в Грузії, потім — коли протиправно анексувала Крим, а тепер — і «надаючи допомогу» так званим «Л/ДНР».