У Раді підтримали перейменування Червонограда, Броварів та ще понад 100 міст і сіл

Комітет держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування підтримав перейменування 109 населених пунктів у межах деколонізації. Серед них — 5 великих міст: Червоноград, Южне, Павлоград, Синельникове та Бровари. Остаточне рішення за Верховною Радою.

Про це повідомив народний депутат Роман Лозинський.

Так, на Львівщині Червоноград має стати містом Шептицький.

«Це викликає різні позиції, але це рішення також історичне. І ми декомунізуємо нашу країну разом», — зазначив депутат.

На Одещині Южне, згідно з рішенням Комітету,поверне собі історичну назву Порт-Аненталь. А Бровари, що на Київщині, повернуть історично правильне написання — Броварі.

Два міста Дніпропетровщини теж отримають нові назви: Павлоград стане Матвіїв, а Синельникове — Ріднопіллям.

Остаточну зміну назв має затвердити голосування депутатів Верховної Ради. За словами Лозинського, таке голосування очікується вже незабаром.

Нагадаємо, у 2023 році було ухвалено Закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Український інститут національної памʼяті (УІНП) підготував перелік зі 183 населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики. Їх пропонують перейменувати.

Деколонізація та дерусифікація

З початком повномасштабної війни росії проти України в суспільстві виник запит на розірвання будь-яких зв’язків з країною-агресором. Такі прагнення українців демонструють соціологічні опитування.

Згідно з опитуванням, проведеним фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з рф, СРСР чи російською імперією.

Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики.

А у квітні 2023-го президент Зеленський підписав закон, який забороняє давати географічним об'єктам назви, пов'язані з росією. Автори закону переконані, що він дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також встановить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.

Співавторка: Дар'я Головко