У рф показали прибуття екіпажу «Москви» до Севастополя. В Україні повідомляли, що евакуювати його не вдалося
Міністерство оборони росії заявило, що екіпаж знищеного крейсера «Москва» прибув до Севастополя. Як доказ показали відео без звуку із приблизно сотнею солдатів. В Україні ж заявляли, що через шторм евакуювати екіпаж з крейсера не вийшло.
Відео міноборони рф опублікували російські провладні ЗМІ. На кадрах видно близько сотні молодих військовослужбовців, яких зустрічає головнокомандувач вмф росії Микола Євменов.
Раніше у росії заявляли, що екіпаж судна був евакуйований на кораблі чорноморського флоту, що перебували в районі.
Журналіст Роман Цимбалюк стверджував, що екіпаж крейсера налічував понад 500 людей, з яких повернулося нібито лише 14.
Начальниця об'єднаного координаційного пресцентру сил охорони та оборони півдня України Наталія Гуменюк також розповідала, що евакуювати екіпаж «Москви» не вдалося, зокрема через шторм.
«Була проведена атака на корабельну групу, вражений флагман російського Чорноморського флоту крейсер "Москва", досить влучно та символічно. Внаслідок ураження здетонував боєкомплект. Почалась боротьба за живучість, інші [російські] кораблі намагались надати допомогу, але навіть сили природи були на боці України: шторм не дозволяв ані провести спокійно боротьбу за живучість та рятувальну операцію, ані евакуювати екіпаж», — сказала Гуменюк.
15 квітня в Севастополі також проводили «прощання» із крейсером «Москва» з покладанням квітів у сквері 300-річчя російського флоту. На фото російських ЗМІ видно вінки з написом: «Кораблю та морякам».
Що передувало?
13 квітня стало відомо, що українські військові влучили ракетами «Нептун» у російський ракетний крейсер «Москва». Це саме той корабель, який погрожував військовим на острові Зміїний та отримав відповідь «Русский военный корабль, иди на...!»
За декілька днів до влучання журналісти повідомляли, що крейсер стоїть на якорі в Севастопольській бухті, однак бортовий номер і назва корабля були зафарбовані.
У міноборони росії визнали пожежу на «Москві» та серйозні пошкодження судна, заявили, що екіпаж евакуювали, проте причини пошкоджень так і не назвали.
14 квітня оперативне командування «Південь» повідомило, що внаслідок влучання судно зазнало суттєвих пошкоджень, спалахнула пожежа. Інші судна намагалися допомогти «Москві», але шторм та потужний вибух боєзапасу перекинули крейсер, і він почав тонути.
Натомість у міноборони росії повідомили, що пожежу на судні локалізували, вибухи боєприпасів припинилися та запевняли, що судно «зберігає плавучість». Врешті вночі 14 квітня міністерство оборони рф визнало, що російський ракетний крейсер «Москва» затонув.
Високопоставлений американський чиновник у коментарі The Washington Post підтвердив, що російський крейсер затонув унаслідок атаки українських військових.
За даними «Мілітарного», крейсер «Москва» мав артилерійське, зенітне, протичовнове та мінно-торпедне озброєння. Крім того, на ньому були встановлені 16 пускових установок протикорабельних ракет П-1000 «Вулкан» з дальністю враження цілей до 1000 км, а ще корабель перевозив на борту один гелікоптер Ка-27.