У Росії виявили перший у світі випадок інфікування людини новим штамом пташиного грипу. Наскільки все серйозно?

Фахівці новосибірського центру «Вектор», що входить до складу Федеральної служби з нагляду у сфері захисту прав споживачів та добробуту громадян (Росспоживнагляд), виявили перший у світі випадок інфікування людини пташиним грипом нового штаму H5N8.

Про це на брифінгу 20 лютого повідомила очільниця Росспоживнагляду Анна Попова.

За її словами, новий штам пташиного грипу виявили в сімох співробітників птахофабрики на півдні Росії (в якому саме регіоні, Попова не уточнила), де серед птахів у грудні 2020 року виявили спалах захворювання.

Попова зазначила, що всі семеро інфікованих наразі почуваються добре: хвороба в них тривала недовго й протікала легко. Організм усіх із них показав імунну відповідь на вірус. Водночас вона підкреслила, що про передання вірусу між людьми поки не йдеться.

«Новий збудник пташиного грипу здатен передаватися від птахів до людини — він подолав міжвидовий бар’єр… Наскільки швидко подальші мутації дозволять йому подолати й цей бар’єр [передання між людьми], покаже час», — підсумувала вона, цитує ТАСС.

Що це за новий штам пташиного грипу?

Штам H5N8 належить до вірусів грипу типу А, які відрізняються великою виділення збудника з організму хворого чи носія і його поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організмконтагіозністю й складністю вироблення імунітету, а отже — і високим рівнем смертності. Пташиним же грип називають тому, що він здебільшого вражає саме птахів.

Спалахи цього штаму почали фіксувати з 2014 року в країнах Європи, на Близькому Сході, в Північній Африці, в Росії та Китаї тощо. З останніх випадків — спалах пташиного грипу в Індії в січні 2021 року. В Україні цей штам виявили нещодавно на Київщині.

У 2020 році, за даними Європейських центрів із профілактики захворювань, в європейських країнах виявили не менш як 302 спалахи H5N8, передусім у популяціях диких птахів. У звіті органу за також вказується, що випадків передання вірусу від птахів до людини доти не виявляли.

Якою мірою пташиний грип узагалі небезпечний для людей?

Ще у 2016 році ВООЗ, аналізуючи ситуацію із поширенням штаму H5N8, зазначала, що ризик його передання до людей украй низький, але його виключати не можна. А втім, раніше у світі вкрай рідко фіксували випадки передання інших штамів пташиного грипу від тварин до людей.

Так, за інформацією ВООЗ, починаючи з 2003 року у світі зафіксували 861 випадок захворювання на пташиний грип серед людей. 455 із них завершилися летально. Найбільше заражень виявили в Єгипті (359), Індонезії (200) та В'єтнамі (127).

Ставалося це у випадках, якщо люди контактували з інфікованою твариною або поверхнями, де залишилася слина чи кал заражених птахів. Водночас наразі немає доказів інфікування пташиним грипом через споживання правильно обробленого м’яса.