У Ростові фігурантам справи «кримських мусульман» проти волі призначили адокатів
У Північно-Кавказькому військовому суді в Ростові-на-Дону слухається справа «кримських мусульман» Руслана Зейтуллаєва, Рустема Ваітова, Юрія (Нурі) Прімова та Фератв Сейфуллаєва.
Затриманих обвинувачують у створенні «терористичної організації та участь у діяльності такої організації». Мова йде про організацію та участь у партії «Хізб ут-Тахрір» (партії ісламського звільнення), що визнана в Росії терористичною організацією та заборонена.
Ще на першому засіданні, 1 червня, суддя оголосив, що кримчан захищатимуть четверо адвокатів за угодою, а також чотири жінки-адвокатки – за призначенням. Однак і захисники, які домовились працювати із кримчанами за угодою, і самі підозрювані виступили проти. Але головуючий суддя все одно залишив їх у процесі.
За словами адвоката Еміля Курбедінова, призначені адвокатки зараз ведуть себе пасивно. І на запитання судді щодо їхньої позиції у справі «кримських мусульман», призначені захисниці заявили, що викладуть її пізніше. На думку захисника Еміля, це може зіграти деструктивну роль в кінці судового процесу.
14 червня відбудеться вже 5-те засідання у справі «кримських мусульман». Заплановано допит секретного свідка, який буде відбуватися у закритій кімнаті, куди ЗМІ не допустять. Загалом з боку обвинувачення заявлено 23 свідка.
Самі підозрювані провини не визнають, їхні захисники за угодою також стверджують, що ніякої протизаконної чи екстремістської діяльності вони не вели. Водночас, «кримські мусульмани» називають себе громадянами як України, так і Росії.
Прокурор на самому початку засідань заявив, що Зейтуллаєв організував відділення «Хізб ут-Тахріру» в Севастополі. Також його звинувачують у закликах до халіфату та вербуванні в ряди цієї організації. Крім того, за словами прокурора, підозрювані мусульмани вели приховану антиросійську діяльність, закликали до непокори новій кримській владі.
Правозахисний центр «Меморіал» поки не визнавав їх політичними в’язнями, бо організація ще не має матеріалів справи. Слід зазначити, що судовий розгляд проходить у тому ж суді, де засудили українців Олега Сенцова та Олександра Кольченка.
Нагдаємо, в кінці травня фігурантів «справи «Хізб ут-Тахрір» етапували із Криму до Ростову.
«Хізб ут-Тахрір» – це міжнародна мусульманська політична організація. Її офіційно декларованою метою є встановлення ісламської держави і мусульманського способу життя. Ця організація заборонена в Росії, Казахстані та Німеччині, а в Україні та інших країнах вона може діяти легально.