У Швеції та Фінляндії відреагували на заяву Ердогана, що Туреччина проти їхнього вступу в НАТО
Заява президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана про те, що його країна проти вступу Фінляндії та Швеції у НАТО, стала несподіваною для урядів цих двох країн.
Так, міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде повідомила SVT, що раніше вона не отримувала жодних подібних сигналів від Анкари.
«Позавчора я зустрічалася зі своїм турецьким колегою, і кілька тижнів тому в нас також була розмова про можливу заявку Швеції до НАТО, коли у нас була триваліша двостороння зустріч», — каже Лінде.
Вона зазначає, що у Швеції з Туреччиною дуже хороші та конструктивні відносини.
«Нічого подібного вони нам не передавали. Нічого подібного не передавав і посол НАТО, жодна з 30 країн. Я сподіваюся, що ми зможемо поговорити, якщо вирішимо подати заявку на членство в НАТО, і що ми матимемо позитивні відповіді від усіх країн», — каже шведська чиновниця.
Зі свого боку глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто також повідомив, що його турецький колега раніше висловлювався позитивно щодо членства двох північноєвропейських країн у НАТО.
«У цьому процесі нам потрібне терпіння. Ці речі завжди пов’язані з політикою. Більшість проблем завжди можна вирішити», — сказав він, коментуючи заяву Ердогана.
Що сказав Ердоган?
13 травня президент Туреччини заявив, що його країна, яка є членом НАТО, не може підтримати плани Швеції та Фінляндії приєднатися до Альянсу. І звинувачує країни Північної Європи в тому, що вони стали «притулком для терористичних організацій».
Раніше Туреччина неодноразово критикувала Швецію та інші західноєвропейські країни за їхні дії щодо організацій, які Анкара вважає терористичними, зокрема курдських бойових угруповань, а також послідовників ісламського священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, що базується у США.
Чому це важливо?
Нещодавно влада Фінляндії офіційно оголосила про свої плани вступити у НАТО. Очікується, що таку заяву незабаром зроблять і у Швеції. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг раніше заявляв, що фінів «тепло зустрінуть», і пообіцяв «гладкий і швидкий» процес вступу, який також підтримує Вашингтон.
Водночас такі заяви Туреччини можуть створити проблему для вступу, оскільки для нього у НАТО необхідна одностайна згода всіх країн, які є членами союзу.