У США суд дозволив школі «лікувати» дітей із психічними розладами ударами струмом

Федеральний апеляційний суд у Массачусетсі (США) 6 липня дозволив одній зі шкіл для дітей з інвалідністю «лікувати» людей із психічними розладами ударами струмом. Такий метод розкритикували низка міжнародних організацій та ООН.

Про це пише The Independent.

Ідеться про Центр судді Ротенберга — єдину школу у США, яка застосовує до своїх учнів метод «лікування» електричним струмом. Раніше Управління з продовольства та медикаментів (FDA) США заборонило таку практику, проте рішення федерального апеляційного суду удари струмом знову дозволило.

У школі розробили сумнівний метод, яким намагаються «лікувати» агресивну поведінку або заподіяння собі шкоди серед дорослих і дітей.

Справа дійшла до апеляційного суду, оскільки школа разом із групою батьків та опікунів учнів оскаржила заборону FDA.

«Завдяки лікуванню ці жителі можуть продовжувати брати участь у збагаченні досвіду, отримувати задоволення від побачень зі своїми сім'ями та, що найважливіше, жити в безпеці та свободі від ушкоджень і агресивної поведінки», — йдеться у заяві школи.

Апеляційний суд постановив, що таке рішення регулятора виходить за межі його контролю.

Що це за метод?

У школі використовують пристрій, який за допомогою пульта дистанційного керування б'є електричним струмом. Це забезпечує потужний електричний шок. За задумом розробників, це нібито показує учням, що їхня поведінка у конкретний момент є поганою.

На своєму сайті школа запевняє, що «надає дуже ефективну освіту й лікування як учням із поведінковими, емоційними та/або психічними проблемами, так і людям із розумовими вадами чи аутизмом».

На звинувачення в тортурах засновник Центру судді Ротенберга Метью Ізраїль заявив, що «справжнім тортурам піддаються ті діти», у яких такої програми немає. «Їх по зябра накачують наркотиками, які викликають у них таку заспокійливу дію, що вони, по суті, сплять весь день», — сказав Ізраїль.

Критика методу

«Лікування» струмом розкритикували захисники прав людей з інвалідністю, зокрема Міжнародна організація захисту прав людей із психічними розладами (DRI) та Організація Об'єднаних Націй, яка вважає таку практику «катуванням».

«Ідея тортур дітей електричним струмом визнана безсовісною у всьому світі», — заявила президентка DRI Лорі Ахерн.

Крім того, у звіті Департаменту освіти штату Нью-Йорк за 2006 рік виявили, що такий метод регулярно використовували у випадках незначної неслухняності та «поведінки, яка не є агресивною, небезпечною для здоров'я чи деструктивною, як-от бурчання, лайка та нездатність підтримувати охайний вигляд».

У звіті також повідомили, що не виявили доказів того, що школа «враховує ймовірні негативні ефекти, наприклад депресію або тривожність, що можуть виникнути внаслідок використання аверсивних поведінкових стратегій з окремими учнями».

У Центрі судді Ротенберга навчаються приблизно 300 учнів, 48 із них проживають там разом із ночівлею. Приблизно для 55 учнів використовують метод «лікування» струмом.