У США ухвалили закон про жорсткіший контроль за володінням зброєю — вперше за три десятиліття
Сенат та Палата представників США схвалили законопроєкт про жорсткіші правила володіння вогнепальною зброєю. Це перша федеральна реформа щодо зброї за останні 28 років. Закон уже підписав президент США Джо Байден.
Про це пише Reuters.
Його підтримали 65 сенаторів, включно з 15 представниками Республіканської партії, яка зазвичай виступає проти посилення контролю у цій сфері. У Палаті представників за законопроєкт проголосували 234 депутати (зокрема 14 республіканців), проти виступили 193.
Законопроєкт розробили після двох масових вбивств у США, які сталися в травні. Тоді унаслідок стрілянини в супермаркеті в Буффало і в початковій школі в Ювалді загинула 31 людина, більш ніж половина з них були учнями початкових класів.
Президент США Джо Байден уже підписав документ. «Цей законопроєкт допоможе захистити американців. Завдяки цьому дітям в школах і громадах буде безпечніше», — прокоментував він.
Новий законопроєкт передбачає збільшення фінансування охорони шкіл, великі вкладення у програми контролю за психічним здоров'ям та запобіганням самогубства, а також додаткові витрати на інші служби підтримки у кризових ситуаціях. Також планують запровадити ретельнішу перевірку для людей віком від 18 років до 21 року, які бажають придбати зброю. Значно збільшиться контроль над приватною торгівлею зброєю.
Крім цього, пропонується обмежити доступ до зброї для тих, хто становить загрозу для себе та оточення, зокрема закриють лазівку, завдяки якій люди, засуджені за домашнє насильство, могли купувати вогнепальну зброю. Також планують спрямувати значні кошти до бюджетів штатів для розробки власних законів щодо обмеження доступу до зброї потенційно небезпечних людей та розвитку програм допомоги у кризових ситуаціях.
Трохи контексту
Попередній аналогічний за важливістю закон ухвалили ще в 1994 році. Тоді виробникам зброї заборонили випускати для цивільного користування магазини великої місткості та деякі види самозарядної зброї, яка підпадала під визначення штурмової. Заборона діяла протягом 10 років, але в 2004 році термін її дії закінчився і її не змогли продовжити через протидію партії республіканців. На сьогодні лише в семи штатах та окрузі Колумбія запроваджена заборона на штурмову зброю.
США залишаються країною з найвищим рівнем смертності від вогнепальної зброї серед розвинутих країн. За 2022 рік загинули майже 21 тисяча людей — понад 9 тисяч вбивств та близько 12 тисяч самогубств. За даними некомерційної організації Gun Violence Archive, з початку року в країні сталося 280 масових вбивств.
Демократична партія США — і, як свідчать результати опитувань, більшість населення країни, — виступають за посилення чинних законів про контроль обігу зброї. Противники таких заходів вважають, що будь-яка зміна чинних законів стане порушенням конституційного права громадян на володіння зброєю, закріпленого у другій поправці до Конституції. Вони побоюються, що будь-яка поступка спричинить нові вимоги і призведе до повної заборони зброї.