Коронація Чарльза ІІІ у Великій Британії: як це було

6 травня в Лондоні відбулася одна з найбільших подій цього року — коронація нового британського короля Чарльза III та королеви—консорта Камілли. Зібрали найголовніше.

Коронація Чарльза III відбулася у Вестмінстерському абатстві. Камілла, королева-консорт, була поруч із Чарльзом на церемонії, де її також коронували.

У Букінгемському палаці зазначили, що церемонія поєднає старовину та сучасність: «сягатиме корінням у давні традиції», але також «показуватиме роль монарха сьогодні та дивитиметься в майбутнє».

Чарльзу на момент коронації виповнилося 74 роки — так він став найстаршим з тих, хто коронувався на нового монарха. Очолив миропомазання, благословення та освячення Чарльза архієпископ Кентерберійський.

Коронація Чарльза, який став монархом після смерті Єлизавети II, є першою за майже 70 років — остання була для його матері в червні 1953-го. Коронація Чарльза стане символічним святкуванням його нового правління. Вулиці Лондона напередодні заполонили британські прапори, а люди очікували масштабних святкувань.

А втім, не всі вийшли на вулиці для підтримки Чарльза та Камілли — група протестувальників вийшла з плакатами: «Не мій король», «Приватизуйте їх» та «Це наша країна». Поліція Лондона повідомила, що затримала лідера антимонархічної групи Republic за кілька годин до коронації та низку інших протестувальників, які зібралися серед натовпу, що вишикувався на шляху процесії в центрі Лондона.

Серед гостей, які взяли участь у коронації, — члени королівської родини, міжнародні представники з 203 країн, зокрема приблизно 100 голів держав, а також громадські та благодійні активісти.

Від України на коронацію Чарльза ІІІ вирушили перша леді Олена Зеленська та прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За планом, перед Богослужінням через Вестмінстерське абатство йдуть конфесійні лідери, представники релігійних громад та представники країн Співдружності націй.

Їхні величності ввійдуть до Вестмінстерського абатства через Великі західні двері, після чого хор заспіває пісню «Я був радий» Юбера Паррі, яка був створена для коронації короля Едуарда VII.

Коронацію Чарльза ІІІ порівнюють із церемонією його матері, королеви Великої Британії Єлизавети II. Так, у Чарльза була особиста хвилина мовчазної молитви, як це зробила королева Єлизавета II у 1953 році. Після цього Архієпископ Кентерберійський виголосив привітання з вівтаря.

Далі слідує Визнання: давній елемент коронаційної служби, де король повертається до кожної з чотирьох точок компаса, щоб його визнали; на схід — архієпископом Кентерберійським; на півдні — леді Лицарський орден, пов'язаний із ШотландієюОрдену Будяка; на заході — кавалером Георгіївського хреста, а на півночі — леді Вищий лицарський орден Великої БританіїОрдену Підв’язки.

Королю Чарльзу вручили спеціально замовлену Біблію, на якій він склав присягу та підписав копії. Прийнявши присягу, король став на коліна перед вівтарем і помолився вголос. Слова молитви Чарльза ІІІ натхненні гімном «Я присягаю тобі, моя країно», що є продовженням теми служіння.

Церемонію, яка фактично є християнською церковною службою, намагалися зробити більш багатоконфесійною та різноманітною. У ній узяли участь представники мусульманської, єврейської, сикхської та буддійської громад, а прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, який зачитав «Послання до Колосян», є індуїстом. Є слова валлійською, шотландською та ірландською гельською мовами, а також візантійський наспів грецькою мовою на знак шани покійному батькові короля, принцу Філіпу, пише BBC.

Після помазання короля почалася інвеститура: Чарльз одягнув Супертуніку (Supertunica) — золоту королівську мантію, яку вдягають британські монархи під час коронації. Королю вручали коштовності та регалії: меч — щоб «чинити справедливість», кулю, що символізує суверенну владу, армілли — відомі як «браслети щирості та мудрості» тощо.

Після цього архієпископ Кентерберійський Джастін Велбі офіційно коронував короля Великої Британії Чарльза III: «Боже, бережи короля!»

За королем Чарльзом III коронували також королеву-консорта Великої Британії Каміллу.