У США помер Аарон Бек — творець когнітивно-поведінкової психотерапії, яку використовують у лікуванні депресії
У віці 100 років зранку 1 листопада помер доктор Аарон Т. Бек — психотерапевт, якого вважають «батьком» когнітивно—поведінкової терапії, яку використовують зокрема у лікуванні депресії.
Про це повідомляє Інститут когнітивної психотерапії та досліджень, який Аарон Бек заснував разом зі своєю дочкою Джудіт Бек.
Психотерапевт помер спокійно у своєму будинку у Філадельфії.
«Мій батько присвятив своє життя розробці та випробуванню методів лікування для покращення життя незліченної кількості людей по всьому світу, які мають проблеми із психічним здоров'ям. Він змінив сферу психічного здоров'я завдяки власному розвитку та дослідженням когнітивно-поведінкової терапії», — йдеться у заяві Джудіт Бек.
Чим запам'ятається вчений?
Аарон Бек розробив когнітивно-поведінкову терапію в 1960-х роках, коли працював в Університеті Пенсильванії. Він створив методи лікування після того, як помітив, що його пацієнти з депресією часто мають спотворені негативні думки, які називають також автоматичними («Мене ніхто не любить», «Я завжди буду невдахою»). Бек доводив, що пацієнти мають зосереджуватися на думках, які з'являються в них тут і зараз, аналізувати їх та змінювати, покращуючи власне життя, пише The Guardian.
Когнітивно-поведінкова терапія з'явилась на противагу психоаналізу Фройда, під час якого пацієнт занурюється в дитинство та шукає приховані внутрішні конфлікти. Натомість когнітивна терапія аналізує думки, які виникають зараз.
Бек спростовував теорію Фройда про те, що люди були в депресії, бо їм потрібно страждати. Відповідно до експериментів Бека, депресія походить від низької самооцінки, а не від мазохізму.
Сеанси когнітивно-поведінкової терапії мають формат, який завжди передбачає встановлення цілей сеансу та виконання домашніх завдань. Теорію спершу використовували для лікування депресії, згодом її почали застосовувати у лікуванні булімії, панічних атак, соціальної фобії, обсесивно-компульсивного розладу.
Крім того, Аарон Бек створив Шкалу депресії — це опитувальник для виявлення депресії та аналізу змін від лікування розладу.
Теорію Бека критикували через нібито поверховість. Сам психотерапевт заявляв, що «на поверхні є більше, ніж здається на перший погляд». Попри критику, журнал American Psychologist у 1982 році назвав Бека одним із 10 найвпливовіших психотерапевтів усіх часів.
У науковця залишилася дружина Філіс Бек, яка працювала суддею, троє дітей, 10 онуків та 10 правнуків.