У ЄС домовилися про стимули для спільних оборонних закупівель. В угоді фігурує й Україна

Європарламент та Рада ЄС неофіційно домовилися щодо нових правил, які стимулюватимуть країни Євросоюзу до спільних закупівель оборонної продукції та підтримки оборонної промисловості.

Про це повідомили у Європарламенті.

Йдеться про короткотерміновий інструмент для стимулювання європейської оборонної промисловості за допомогою спільних закупівель (EDIRPA) до 31 грудня 2025 року. Він має допомогти членам ЄС заповнити свої найважливіші та критичні оборонні потреби, зокрема, після передання пакетів військової допомоги Україні.

Європарламент та Рада ЄС домовилися про бюджет у 300 мільйонів євро для фінансування реалізації інструменту. Євросоюз робитиме внесок до 20% у кожну закупівлю від орієнтовної вартості загального контракту для кожного консорціуму держав-членів ЄС та асоційованих країн.

«Якщо війна росії проти України навчила нас чогось, то це того, що ми не готові захищати себе. Ми більше не можемо дозволити собі ігнорувати це, і ми повинні разом виправити цю ситуацію, як ми повинні були зробити це набагато раніше. Тому угода про EDIRPA, попри досить невеликий бюджет, знаменує важливий крок до справжньої Спільної політики безпеки та оборони ЄС», — сказав депутат від Німеччини Міхаель Ґалер.

Щоб отримати вигоду від цього інструмента, сторони зі спільними оборонними контрактами мають бути засновані в ЄС або в асоційованих країнах (включно із членами Європейської асоціації вільної торгівлі — Ісландією, Ліхтенштейном і Норвегією).

Окрім того, під час переговорів євродепутати домовилися, що країни-члени ЄС, які ведуть спільні закупівлі, також можуть домовитися про закупівлю оборонної продукції разом із Україною та Молдовою.

Наразі ця угода — неофіційна, її мають схвалити Європарламент і Рада ЄС, щоб вона набула чинності.